09/03/2019 | Yazar: Kaos GL

Şener Yılmaz Aslan’ın fotoğraflarıyla Feminist Gece Yürüyüşü…

Fotoğraflarla İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17. İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis biber gazıyla saldırdı ancak eylem ara sokaklarda devam etti. Şener Yılmaz Aslan’ın fotoğraflarıyla Feminist Gece Yürüyüşü…

17. Feminist Gece Yürüyüşü için feministler dün (8 Mart) İstanbul Beyoğlu'nda Fransız Kültür Merkezi önünde buluştu.

İstiklal Caddesi boyunca yürüyüş planlanıyordu ancak polis önce barikat kurdu ardından biber gazıyla eyleme saldırdı. Eylem ara sokaklarda devam etti.

Bu seneki basın açıklamasının tam metni ise şöyleydi:

#8MartYasaklanamaz

Çünkü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.

Çünkü 8 Mart tüm dünyada biz kadınların binler, on binler, milyonlar olup sokakları, meydanları doldurduğumuz, hayatı durdurduğumuz, haklarımız ve özgürlüğümüz için sesimizi yükselttiğimiz gün.

Çünkü feminist mücadelemizin geri dönüşü yok!

İstanbul’da, 2003’ten bu yana, yani 16 yıldır, kesintisiz bir şekilde, coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü bu sene engellenmek isteniyor. Hâlbuki biz İstiklal’de bomba patladığı sene de yürüdük, İstiklal Caddesi’nin baştan aşağı inşaat çukurlarıyla dolu olduğunda da, Olağanüstü Hâl koşulları altında da… Hiçbir durumda, biz kadınlar, 8 Mart’ta sokakları bırakmadık. Hatta yıllar geçtikçe 100’e yakın kadının başlattığı bu yürüyüş 40 binleri buldu, feminist isyanımız sokaklara sığmaz oldu.

Krizle başa çıkmaya mecbur edildiğimiz, yargı dâhil tüm kurumların içinin boşaltıldığı, demokrasinin varlığından dâhi söz etmenin mümkün olmadığı, sessizleştirilmiş bir ülkede kadınlar hayatlarına sahip çıkmasın istiyorlar. Haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığını, eşitlik talebimizin susturulmaya çalışıldığını, bize itaatin öğütlendiğini görüyoruz. Her gün çeşitli biçimlerde şiddete uğrarken bize, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde evde oturun deniyor!

Soruyoruz: Bu toplumun yarısını oluşturan kadınların haklarından rahatsız olan, kadınların sesini kısmaya çalışan devlet, kimin devleti?

Bu isyandan, eşitlik talebimizden, daha özgür bir hayat tahayyülümüzden, kahkahamızdan, arzularımızdan, varoluşumuzdan, yılların mücadelesiyle kazandığımız haklardan ve 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’müzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz.

Tüm kadınları 8 Mart gecesi İstiklal Caddesi’ni varlığımızla mora boyamaya, kalabalığımızdan güç bulmaya çağırıyoruz!


Etiketler: kadın
Telegram