28/08/2019 | Yazar: Kaos GL

Edebiyat metinlerindeki cinsiyetçiliği, homofobiyi, türcülüğü, ele alan 16 yazarın metinlerinin buluştuğu “Gaflet” Metis’ten yayımlandı.

“Gaflet: Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları” çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Edebiyat metinlerindeki cinsiyetçiliği, homofobiyi, türcülüğü, ele alan 16 yazarın metinlerinin buluştuğu “Gaflet” Metis’ten yayımlandı.

Metis Yayınları Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim’in hazırladığı “Gaflet: Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları” isimli yeni kitabı tanıttı.

Kitap, “Edebiyat metinlerindeki cinsiyetçiliği, homofobiyi ya da satır arasına gömülü mizojinik tasvirleri, türcülüğü, insanmerkezciliği, kısacası bugün kuramsal açıdan gittikçe kuvvetlenen feminist eleştiri bağlamında Türkçe edebiyattaki her cinsiyetten ve cinsel eğilimden yazarın erkek egemen kodlarla gaflete düştüğü sayfaları okuyabiliyor muyuz?” sorusuyla yola çıkarak, 16 yazarın metnini bir araya getiriyor.

Yayınevi kitabı şöyle tanıtıyor: “Gaflet kitabı, gaflet kelimesinin dalgınlıktan iğfale değin bütün katmanlarını araştıran, feminist değerler üzerinden edebi metinlerdeki türlü gaflet biçimlerinin altını çizmek isteyen bir yaklaşımla kuruldu. En kestirmeden söylersek, feminist ilkelerin edebiyat eleştirisi yöntemiyle yeniden hatırlatıldığı bir eleştiri kitabı bu. İnsan, hayvan ve yerkabuğundaki bütün varlıklara düzgüsel sınırlar çizen cinsiyetçi söylemin edebiyat yoluyla nasıl üretildiğini tartışan, zaman zaman söz konusu sınırları aşmak iddiasıyla ortaya çıkan bazı metinlerin aslında sınırı daha da kuvvetlendirdiğini fark eden, çoktan zamanı gelmiş müdahaleci bir hamle. Eleştiri dahil kimi edebiyat metinlerinin istemsizce de olsa incelikli bir yoldan eril zihniyete hizmet edebileceğini göstermek, uygarlığı sarmalayarak gündelikleşen eril reflekslerin üstüne ışık düşürmek istedik.”

Kitaba dair tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
Telegram