29/05/2017 | Yazar: Aslı Alpar

Toplumun ‘huzuru’ için seks işçileri cezalandırılıyor, gazete marifet gibi basıyor!

Gastelerden bir iyi bir kötü haberimiz var! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Toplumun “huzur” için seks işçileri cezalandırılıyor, gazete marifet gibi basıyor!

Haftanın ilk günü gazetelerinden LGBTİ gündemine dair –biri iyi, biri kötü- iki haber seçtik. İlk haberimiz Milliyet Gazetesinden. Gazete, CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal'ın LGBTİ bireylerin yaşadığı ayrımcılığa karşı hazırladığı 22 maddelik bir kanun teklifini sayfalarına taşımış.

LGBTİ'lere yönelik ayrımcılığa karşı 22 madde

Gazete, teklifin gerekçesine de yer vermiş; LGBTİ’lerin toplum ve devlet kurumlarının önyargılarıyla karşı karşıya kaldığını, temel haklardan eşit olarak yararlanamadığına dikkat çeken kanun teklifi, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'da eşcinsel ve translara ilişkin de düzenlemeler getirilmesini içeriyor.

Haber, teklifin ilgili kanuna "cinsiyet kimliği", "cinsel yönelim" ve "toplumsal cinsiyet" ifadelerinin eklenmesini öngördüğünü de eklemiş. Meriç Tofalar imzalı haber, Tanal’ın kanun teklifine detaylıca yer veriyor. 

Toplumun “huzuru” için seks işçileri cezalandırılıyor, gazete marifet gibi basıyor!

Hürriyet Gazetesi İzmir eki ile devam edelim. Gazete İzmir Emniyeti Asayiş Şubenin ilk kadın müdürü Seda Öğretmen ile görüşmüş. “Kendisine bağlı 1400 dolayındaki personelle huzuru bozmak isteyenlere göz açtırmıyor” ara başlığı ile verilen haber toplumun “huzuru” gibi muğlak bir kavramdan yola çıkıldığı için endişelendiriyor. Zaten haberde ilerledikçe o “huzur”un öteki ilan edilenlerin huzursuzluğu anlamına geldiğini okuyorsunuz. Seda Öğretmen şöyle diyor;  "Fuhuş, travestiler ve içkili mekânlarla ilgili çalışmalarımız var. İzmir'in güvenli bir şehir olmasını istiyoruz insanlar eğlenirken de güvenli olsunlar istiyoruz.”

Seks işçiliğinin yasalarda cezai bir yaptırımının olmadığını, suç olmadığını ve bir cinsiyet kimliği olarak trans olmanın da gayri ahlaki, huzur bozucu bir tarafının olmadığını biliyoruz. O zaman Seda Öğretmen 1400 dolayındaki personeli ile neden seks işçileri ve translarla uğraşmakta? Toplumun huzuru için yapıldığı varsayılan kanunlarda yer almayan cezalandırmayı, usulüne uydurarak uygulamak nasıl olurda toplumun huzuru için olabilir?

Hürriyet Gazetesi İzmir ekinde yer verdiği bu haberde, yasaların dışına çıkan ahlakçı ve homofobik uygulamaları marifet gibi anlattırıyor çiçeği burnunda asayiş müdürüne.

Yarın görüşmek üzere.


Etiketler: medya
nefret