06/12/2017 | Yazar: Kaos GL

Zonguldak’ta yaşanan bir saldırının ardından gazetelerin ayrımcı dili translar hakkında var olan ön yargıyı arttırmaya devam ediyor.

Gazetelerden ‘Gazinoda çalışan travesti vuruldu’ haberleri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Zonguldak’ta yaşanan bir saldırının ardından gazetelerin ayrımcı dili translar hakkında var olan ön yargıyı arttırmaya devam ediyor.

Bugün gazetelerde Zonguldak’a bağlı Gökçebey’den bir haber yansıdı. Dördü Zonguldak’ta, biri İstanbul, bir diğeri Karabük’te yayınlanan gazeteler, “travesti” olarak tanımladıkları bir kişinin silahla vurulduğunu ve hastanenin bahçesinde terk edildiğini sayfalarına taşıdılar.

Pusula, Yeni Haber, Karabük Meydan, İnanış, Devrek Postası ve Ayrıntılı Haber gazeteleri bu saldırı haberini “Gazinoda çalışan travestiyi vurup hastane bahçesine attılar” başlığıyla verdi. Gazetelerin tamamı, haberde “gazinoda çalıştığı iddia edilen travesti”nin kimliği belirsiz kişilerce tartışmasının ardından olayın gerçekleştiğini ileri sürdü.

Gazetelerin tamamında, saldırıya uğrayan kişinin gazinoda çalıştığı iddiasının haberin başlığında yer alması ve kişinin cinsiyet kimliğinin “travesti” olarak belirtilmesi translara yönelik var olan ön yargıyı arttırıyor. Benzer şekilde “hastane bahçesine atmak” ifadesi, saldırıya uğrayan kişiyi değersizleştiriyor ve olayı karikatürize ediyor.

Cnntürk ve Habertürk’ten benzer haber dili

Aynı haber, cnnturk.com ve habertürk.com tarafından da haberleştirildi. Yerel gazetelerin haber dilinden “trans birey” ifadesi ile ayrılan iki yayın organı kişinin gazinoda çalıştığı iddiasını başlıktan görmeyi tercih etti.


Etiketler: medya
Nefret