22/06/2022 | Yazar: Cengiz Anıl Bölükbaş

Gaziantep Onur Haftası Komitesi, alınan tehditler sonrasında Onur Haftası programlarının iptal edildiğini söyledi. Komite, valiliğin açıklamasıyla ilgili suç duyurusunda bulunacak.

Gaziantep'te Onur Haftası tehditler sonucu iptal edildi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın, Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasının ardından 23-26 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek Gaziantep 1. Onur Haftası alınan tehditler sonrasında iptal edildi.

"Renkli duvarlar dahi hedef gösterildi"

Yerelde ilk defa örgütledikleri Onur Haftası'nı Gaziantep Valisinin hedef gösteren tweeti sonrasında yoğun saldırı ve tehditler ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Gaziantep Onur Haftası Komitesi, hedef gösterenler arasında Eğitim-Bir-Sen, Alperen Ocakları, Memur-Sen gibi kurumların yer aldığını söyledi.

gaziantep-te-onur-haftasi-tehditler-sonucu-iptal-edildi-1

Bu süreçte iki kişinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini rızaları dışında aileleri tarafından öğrenilirken ciddi güvenlik sorunları ile karşı karşıya kaldığını belirten komite, "Gaziantep Barosu ve Gaziantep-Kilis Tabipler Odası da sosyal medya üzerinden hedef odağıydı. Yerelde bulunan TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Şehitkamil Bilgi Yılı İlçe Halk Kütüphanesi'nin renkli duvarları da hedef gösterildi" dedi.

gaziantep-te-onur-haftasi-tehditler-sonucu-iptal-edildi-2

İlk olarak Gaziantep İHD Şubesi'nin ayrımcılığa karşı basın açıklaması organize ettiğini ve Gaziantep Kadın Platformu ile KESK'in konuya ilişkin açıklaması yapmaya hazırlandığını duyurduğunu dile getiren komite, Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi'nin valiliğin açıklaması hakkında 27 Haziran günü, yereldeki STK/STÖ'ler ile beraber valilik hakkında toplu suç duyurusunda bulunacağını vurguladı.

gaziantep-te-onur-haftasi-tehditler-sonucu-iptal-edildi-3

Homofobik gruplar aynı tarihte eylem yapacağını duyurdu

Kendilerine gelen mailde "Sapkın işlerle uğraştıklarını" öne süren bir kişi tarafından CİMER'e şikayet edilmekle tehdit edildiklerini belirten komite, KaosGL.org’a şunları söyledi:

“Sosyal medya hesaplarımızdan ise İslam dinine davet mesajları alıp, 'yanlış yoldan dönün' yönünde mesajlar aldık. Yine sosyal medya üzerinden "Gaziantep'e gelişiniz Müslümanları kızdırıyor" şeklinde mesaj da aldık. 26 Haziran günü Köklü Değişim Gaziantep Topluluğu, yürüyüş yapmayı planladığımız saatte ve tarihte, Yeşilsu Parkı'nda' LGBT Sapkınlığına Müsaade Etmeyeceğiz' başlıklı basın açıklaması yapacağını duyurdu.”

gaziantep-te-onur-haftasi-tehditler-sonucu-iptal-edildi-4

Komite, bütün bu saldırı ve tehditler sonrası güvenlik kapsamında yaptıkları toplantı sonrası etkinlikleri ileri bir tarihe alacaklarını açıkladı.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, medya okulu
İstihdam