15/11/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Gebze’de yol kenarında bulunan trans kadın Tülin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Tülin’in arkadaşları, Tülin’in seks işçiliği için aracına bindiği iki tır şoförü tarafından araç hareket halindeyken, tekmeyle araçtan atıldığını söylüyor.

Gebze’de trans kadın Tülin’in şüpheli ölümü! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

UYARI: Bu haber cinayete ilişkindir. Detaylara girilmese de yaşananlar aktarılmaktadır. İçerik daha önce şiddete, ayrımcılığa, nefrete uğrayan ya da şahit olan kişiler için o anları tetikleyebilir, travmatik etkiler yaratabilir. Böyle bir durumda size destek olabileceğini düşündüğünüz ruh sağlığı uzmanına ulaşabilir, şehrinizdeki LGBTİ+ oluşumu ile bağlantıya geçebilir veya destek için 17 Mayıs Derneği’ne yazabilirsiniz.

Gebze, Çayırova’da yol kenarında bulunan trans kadın Tülin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Tülin’in 6 Kasım Cumartesi gecesi Gebze, Anadolu Otoyolu’nda bulunmasının ardından, arkadaşları Lambdaistanbul Derneği ve Kırmızı Şemsiye Derneği’ne ulaştı. Tülin’in arkadaşları, onun seks işçiliği için iki tır şoförüyle anlaştığı, bunun üzerine tıra bindiği ancak aralarında bilmedikleri bir sebepten anlaşmazlık çıktığı ve tırdakilerin, araç hareket halindeyken Tülin’i tekme atarak araçtan attıklarını söyledi.

Tülin’in arkadaşları tır şoförleri arasında yaşananların rahatça bu şekilde konuşulduğunu da ekledi. Hayatını kaybeden Tülin’in bedeni 6 Kasım’dan bu yana İstanbul Yenibosna’daki Adli Tıpta bekletiliyor. Arkadaşları Tülin’in kimsesizler mezarlığına gömülmemesi için ailesine ulaşmaya çalışıyor.

Lambdaistanbul ve Kırmızı Şemsiye soruşturmanın etkin yürütülmesi için devrede!

Tülin’in arkadaşlarıyla iletişime geçen ve soruşturmayı takip eden Kırmızı Şemsiye Derneği’nden Avukat Evrim Demirtaş, “6 Kasım Cumartesi gecesi acil hattımıza gelen telefonla birlikte süreci takip ediyoruz. Polisin olayla ilgili başlattığı soruşturmanın etkin işlemesi için takipteyiz” dedi.

Lambdaistanbul gönüllüsü Avukat Abdullah Arslanbaş da kaosGL.org’a şunları söyledi: “Tülin’in ailesine ulaşmaya çalışıyoruz, çünkü arkadaşları onun kimsesizler mezarlığına gömülmesini istemiyor. Tülin’in şüpheli ölümünün aydınlatılması ve sorumluların ceza alması için hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz.”


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları
nefret