10/07/2018 | Yazar:

4. Mersin Onur Haftası kapsamında gerçekleşen; 23 yaşında intihar eden trans kadın Elif’in hikâyesine odaklanan “Gece” sergisi açıldı.

Gece: Elif’ten bize, bizden Elif’e Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

4. Mersin Onur Haftası kapsamında gerçekleşen; 23 yaşında intihar eden trans kadın Elif’in hikâyesine odaklanan “Gece” sergisi açıldı.

“Red” temalı 4. Mersin Onur Haftası’nın sergisi “Gece” sergisi açıldı. Raziye Köksal Kartal ve Ateş Alpar’ın fotoğraf çalışmalarının yer aldığı “Gece”, 22 Mart 2017’de intihar eden trans kadın Elif’in hikâyesine odaklanıyor.

Sergilenen fotoğraflarda Elif’in Mersin’de yaşadığı iki evden detaylar var. Ahmet Karabulak Sanat Atölyesi’nde açılan sergi, ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Serginin açılış konuşmasını Raziye Köksal Kartal yaptı. Kartal, Elif’in “bakış açısına” odaklandıklarını vurgulayarak “yaşam alanındaki göstergelerden yola çıkmayı hedeflemiştik ama Elif’in yaşadığı mekânlar, o mekânlarda Elif’in gördüğü yönleri, onun gördüğü imgeleri ve her gün farklı anlamlarla baktığı eşyaları fotoğraflamayı doğru bulduk” dedi.

Neden “Gece”?

Kartal konuşmasını serginin adının neden “Gece” olduğunu anlatarak bitirdi: 

“Serginin ismi Gece, Gece onun köpeğiydi onu çok seviyordu, ailesi tarafından köpeğine yapılan şiddeti, kendisine yapılmış şiddetle eş tutuyordu. Bizde burada onun gözünden sizlere bir şeyler göstermeye onun anısını bu şekilde yad etmeye çalışıyoruz.”

Seramik sanatçısı Mehmet Yıldız’ın eserlerinin de yer aldığı “Gece” sergisi 14 Temmuz’a kadar (Onur Haftası boyunca) ziyaretçilere açık olacak.

Mersin Onur Haftası’nda bugün

4. Mersin Onur Haftası bugün “Erkekliğin Reddi” forumuyla başlıyor. Forumda, heteroseksizmden, transseksizmden ve normativiteden dolayı yaşanan sorunlar ve bunlarla mücadele eden erkeklik deneyimleri ele alınacak. “Erkekliğin Reddi” bugün saat 15:00’de Tevfik Sırrı Gür (TSG) Stadyumunun hemen arkasında bulunan Par Cafe’de gerçekleşecek. Mersin Onur Haftası’nın ikinci gününün bir diğer etkinliği “Reddi Lubun” söyleşisi. Yaşayan Kütüphane’den esinle LGBTİ+’lara dair mit ve gerçeklerin ele alınacağı söyleşi Chat Noir Cafe’de saat 18:00’de başlıyor.

İlgili haberler:

4. Mersin Onur Haftası tarihi açıklandı

“Onur Haftası tüm heteroseksizm karşıtları için ortak mücadele zamanı”

Mersin Onur Haftası’nın programı açıklandı

4. Mersin Onur Haftası bugün başlıyor

‘Gece’: Elif’in gözünden Mersin

Mersin Onur Haftası: Yasaklara, baskılara, dayatmalara karşı buradayız!


Etiketler: kültür sanat
İstihdam