14/12/2017 | Yazar: Gözde Demirbilek

İzmir Genç LGBTİ+ Derneği, anonim HIV test merkezi kampanyasına ses vermeye çağırıyor!

Genç LGBTİ+ Derneği: Anonim HIV test merkezi istiyoruz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İzmir Genç LGBTİ+ Derneği, anonim HIV test merkezi kampanyasına ses vermeye çağırıyor!

Genç LGBTİ+ Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden, herkesin kolaylıkla erişebileceği bir konumda, sağlık görevlilerinin bilinçlendirildiği ve modern teknolojiye sahip bir ücretsiz ve anonim HIV testi merkezi kurması talebiyle bir sosyal medya kampanyası başlattı.

“Ücretsiz ve anonim HIV testi merkezi sayesinde İzmir’de önemli bir ihtiyaç giderilecek”

Dernek çağrı metninde şu ifadelere yer verdi:

“HIV, günümüzde gelişmiş tedavi yöntemleri sayesinde baskılanabilmekte ve böylece enfeksiyonun ilerleyerek AIDS evresine geçmesi önlenebilmektedir. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı’nın (UNAIDS) küresel raporuna göre HIV’in yayılma oranın azaltılabilmesi için en önemli etken, bireylerin HIV statülerini belirleyebilmelerini sağlayabilecekleri olanaklara erişebilmeleridir.”

“Birçok insan deşifre olma, özel hayatın gizliliğinin ihlali ve ayrımcılığa uğrama gibi endişelerle HIV statüsünü belirleyebileceği testleri yaptırmaya çekinmektedir. Bu endişenin, alınması gereken önlemlerin yetersizliği ve sağlık görevlilerinin yeterince bilinçlendirilmemesi nedeniyle haklılık payı olduğu açıktır.”

“Türkiye’de bugün sadece 3 merkezde (Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi, Şişli Belediyesi Merkez Polikliniği ve Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi) ücretsiz ve anonim HIV testi yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yaygın olan, kurulmasını talep ettiğimiz danışmanlık hizmetinin de olduğu ücretsiz ve anonim HIV testi merkezi sayesinde İzmir’de önemli bir ihtiyaç giderilecektir. Bununla birlikte, gerekli çalışmalar yapılarak merkeze HIV testi yaptırmaya gelenlerin ve HIV pozitif olduğunu öğrenenlerin deşifre olmadan, herhangi bir ayrımcılığa uğramadan danışmanlık ve sağlık hizmetine erişebilmeleri mümkün olacaktır.”

Change.Org üzerinden imzaya açılan kampanyayı 800’ün üzerinde destekçi imzaladı. Siz de kampanyayı imzalayarak Genç LGBTİ+’nın kampanyasına ses olabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, sağlık
İstihdam