10/01/2019 | Yazar: Kaos GL

Hande Buse Şeker’in öldürülmesinin ardından Genç LGBTİ+ Derneği eylem yaptı, “Trans cinayetleri politiktir” dedi.

Genç LGBTİ+, Hande Şeker’in ardından sokağa çıktı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hande Buse Şeker’in öldürülmesinin ardından Genç LGBTİ+ Derneği eylem yaptı, “Trans cinayetleri politiktir” dedi.

Fotoğraflar: Duygu Yayla

Genç LGBTİ+ Derneği, İzmir Alsancak’ta trans kadın Hande Buse Şeker’in öldürülmesinin ardından eylem yaptı.

Derneğin çağrısıyla bugün (10 Ocak) Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen transfobi karşıtları “Trans cinayetleri politiktir” dedi.

“Bir arkadaşımızı daha aramızdan aldılar”

Dernek adına basın açıklamasını Nora Şenkal okudu. Hande Buse Şeker’in evine müşteri olarak gelen bir polis memuru tarafından öldürüldüğünü, saldırıda başka bir trans kadının da yaralandığını hatırlatan Şenkal şöyle devam etti:

“Bir arkadaşımızı daha aramızdan aldılar. Bizler; tekrar tekrar üretilen nefret ile bizi mecbur bırakmaya çalıştıkları şiddet sarmalına karşı çıkarak, toplumsal barışı savunacağız.

“Yaşanan nefret cinayetine ilişkin ana akım medyadaki haberlerde Hande Buse Şeker’e yönelik uygulanan şiddeti meşrulaştıran bir dil kullanılmış, adeta faile destek çıkan bir yaklaşım sergilenmiştir. Ayrımcılığın bu denli arttığı, bir arada yaşamın zorlaştırıldığı bir ülkede medyanın, gazetecilik etik ilkelerine aykırı olan bu tutumdan vazgeçerek hak odaklı habercilik yapması tarihi bir sorumluktur.”  

“Faillerin sırtını sıvazlayan tüm kişi ve kurumlar nefret suçlarına ortaktır”

Şenkal, trans cinayetlerinin “münferit” olaylar olmadığını, devletin LGBTİ+’ları yok sayarak yükümlülüklerini yerine getirmemesinin, faillere uygulanan cezasızlık halinin ve seks işçilerine güvenli çalışma alanları sağlanmadığı gibi kolluk gücü ile sindirmeye çalışma politikalarının sonucu olduğunu vurguladı. “Bu sebeple Hande Buse Şeker cinayeti politiktir ve tek faili sözü edilen polis memuru değildir. Nefreti körükleyen, şiddete arka çıkan, faillerin adeta sırtını sıvazlayan tüm kişi ve kurumlar tek tek nefret suçlarına ortaktır” dedi.

“Yargı sürecinin takipçisi olacağız”

Şenkal açıklamayı şöyle sürdürdü:

“Kimliğimize, bedenimize, yaşam tarzımıza baskı ve nefret araçları ile saldıranlar iyi bilmelidir ki; vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz. Bizler örgütlenerek, dayanışarak, hak savunuculuğundan bir adım geriye atmayarak onurlu mücadelemize devam edeceğiz.

“Genç LGBTİ+ Derneği olarak Hande Buse Şeker cinayetine ilişkin yargı sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz. Öte yandan, nefret cinayetlerine karşı sadece LGBTİ+ örgütlerinin değil, tüm insan hakları savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin mücadele vermesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyoruz.  Bizler yaşam alanlarımıza yönelik her türlü tehdit ve baskıya karşı yılmayacağımızı ve mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.”

İlgili haberler:

İzmir’de polis, trans kadını öldürdü

Polis ateş açtıktan sonra “Kimse buradan çıkmayacak” dedi!

İzmir Barosu Hande Şeker cinayetinin takipçisi olacak

Ankara Tabip Odası: Transfobi ve kadına şiddet son bulsun!

SES Ankara: Transfobik şiddete son!

 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret