20/02/2020 | Yazar: Kaos GL

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, açlık grevindeki vegan trans kadın mahpus İda Koçak’ın vegan yemek talebine destek verdi: “Kendisi vegan ve en temel ihtiyacını karşılaması lazım”

Gergerlioğlu’ndan İda Koçak için: Kendisi vegan ve en temel ihtiyacını karşılaması lazım! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vegan trans kadın mahpus İda Koçak’ın vegan yemek talebine sosyal medya hesabından destek verdi.

Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nü de etiketleyerek Twitter hesabından şunları paylaştı:

“Ankara Sincan 1 no'lu L tipi hapishanesindeki Vegan Trans mahpus İda Koçak ısrarla navegan (vegan olmayan) yemekler verilmesine karşılık açlık grevi direnişini başlattı ve 8. gününde.  Kendisi vegan ve en temel ihtiyacını karşılaması lazım”

İda Koçak açlık grevinde

Ankara Sincan L tipi cezaevinde tutuklu bulunan vegan trans mahpus İda Koçak, kendisine ısrarla vegan olmayan yemekler verilmesi nedeniyle açlık grevine başladı. Ailesinin görüşüne gitmesiyle açlık grevine başladığı öğrenilen Koçak, kendisine vegan yiyecek verilmesini talep etmesine rağmen ısrarla navegan yemeklerin getirilmesi nedeniyle başladığı açlık grevinin 8. gününde.

İda Koçak’a vegan yemek verilmiyor ancak Adalet Bakanlığı, 28 Mart 2012’de, ‘Hükümlü ve Tutuklular ile Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliği’nde tüm mahkûmları yakından ilgilendiren önemli bir değişiklik yaptı. Yönetmeliğe, “Hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. İnancı gereği veya vegan, vejetaryen (etyemez) türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır. Eğitim merkezlerinde de bu uygulama yapılır” maddesi eklendi.

Vegan mahpus Osman Evcen’in Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurusu sonucu yapılan değişiklikle vegan ve vejetaryen mahpuslar; vegan ve vejetaryen yemek hakkını kazanmıştı.


Etiketler: insan hakları, kadın
İstihdam