13/11/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Eşcinsel arkadaşlık siteleri üzerinden tanıştığı kişileri dolandıran şarkıcı Bulut Duman 1 yıl 3 ay hapis ve 2490 TL de adli para cezasına çarptırıldı.

Geyleri hedefine alan dolandırıcıya hapis cezası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eşcinsel arkadaşlık siteleri üzerinden tanıştığı kişileri dolandıran şarkıcı Bulut Duman 1 yıl 3 ay hapis ve 2490 TL de adli para cezasına çarptırıldı.

Eşcinsel arkadaşlık siteleri üzerinden tanıştığı kişileri dolandıran şarkıcı Bulut Duman 1 yıl 3 ay hapis ve 2490 TL de adli para cezasına çarptırıldı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre farklı şehirlerden 22 kişinin Duman aleyhine açtığı davaların üçünde Bulut Duman’a ‘dolandırıcılık’ suçundan hapis cezası verildi.

Duman hakkında çeşitli illerde, savcılıklarca yapılan onlarca suç duyurusu var. İstanbul'daki üç büyük adliyenin yanı sıra, Gemlik, Mudanya, Giresun gibi illerde bulunan savcılıklara yapılan suç duyurularının sayısı 50’nin üzerinde.

Suç duyurusunda bulunan kişiler tanıştıktan kısa süre sonra Duman’ın kendilerinden para istediğini, para aldığı kişilerin bir kısmına, aldığı parayı kısa süre sonra ödeyeceğini belirttiği halde ödemediğini ve şantaj, tehdit yoluyla kendilerinden zorla para aldığını belirtiyor.

“Bir grubun, sanığa böyle bir komplo üretmesi olağandışı…”

Küçükçekmece 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Bulut Duman aleyhinde açılan bir davada Duman’a 1 yıl 3 ay hapis ve 2490 TL de adli para cezası verildi. Duman’ın avukatı karara itiraz etti, ancak üst mahkeme kararı onadı.

Davanın gerekçeli kararı özetle şöyle: “Ortada bir şey yokken, eşcinsellerden oluşan bir grubun sanık hakkında, dolandırıldıkları gerekçesi ile şikâyetçi olmaları hayatın olağan akışına aykırı. Bu iddialar kolaylıkla üretilemez. Günlük hayatta pek sık rastlanmayan bu iddiaların, somut olay olmadan bir şahsa yöneltilmesi zor. Bir grubun, sanığa böyle bir komplo üretmesi olağandışı…”

İşyerinde cinsel yönelim ayrımcılığı dolandırıcıların işini kolaylaştırıyor

Savcılığa başvuranlardan A.A., çalıştığı holdingde Duman’ın rızası dışında cinsel yönelimini paylaşılması nedeniyle 4 sene boyunca çalıştığı iş yerinden, kıdem ve tazminat haklarından vazgeçerek istifa etmek zorunda kaldığını belirtti.

A.A.’nın Duman’ın şantajına maruz kalması ve bu yüzden tüm haklarından vazgeçerek istifa etmesi iş yerinde LGBTİ+’ların yaşadığı cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılığa işaret ediyor.

Kaos GL Derneği’nin 2017’de yaptığı, 166 kişinin katıldığı “Türkiye’de Özel Sektör Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu” araştırmasının sonucuna göre çalışanların %44’ü cinsel kimlik bakımından işyerinde tamamen kapalı.

Kişinin varoluşsal özellikleri olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini gizlenmeye çalışması ve bunun yarattığı “kendisi” olamama halinin gündelik hayat, işyeri performansı ve hakların savunulması bakımından yarattığı olumsuz koşulların yanı sıra tehdit ve şantaj mağduru olmaları riskini de arttırmakta.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Mağdurların meslek ve statüleri bu haberin konusu değil

Son olarak, Hürriyet gazetesinde yer alan daha sonra diğer medya kuruluşlarının da gördüğü Bulut Duman haberinde mağdurların mesleklerinin sıralanması eşcinsel, biseksüel yönelimli insanların en az heteroseksüel insanlar kadar çeşitlilik gösterdiğini hatırlatmayı gerektiriyor.

Bu sebeple mağdurların polis, doktor ya da mühendis olduğu bilgisi bu haberin konusu olamaz


Etiketler: insan hakları
nefret