21/07/2023 | Yazar: Aslı Alpar

LGBTİ+’ların barınma hakkı ihlallerine yer verdiğimiz “Gidecek yerim mi var” yazı dizisinde “Ev sahibi kiracı evde yaşamaya başladıktan sonra kirayı artırabilim mi” sorusunu yanıtlıyoruz.

Gidecek yerim mi var: Kira ne zaman artar? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+’ların barınma hakkı ihlallerine yer verdiğimiz “Gidecek yerim mi var yazı” dizisinde bugün “Ev sahibi kiracı evde yaşamaya başladıktan sonra kirayı artırabilim mi” sorusuna yanıt vereceğiz.

Av. Kardelen Yılmaz’ın hazırladığı, 17 Mayıs ve Kaos GL derneklerinin yayımladığı “Kiracı hakları ile ilgili bilgi notu” bu soruyu detaylı biçimde yanıtlıyor.

Broşür, kira bedelinin ev sahibi ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmesinde yer aldığını ancak sözleşmede genellikle kira bedelinin ne zaman ve ne kadar artacağının belirtilmediğine dikkat çekiyor.

Kanunda ev kiralarının artışının nasıl olacağı düzenlendiğini kiranın ancak ‘yeni kira dönemine geçildiğinde’ artırılabileceğini hatırlatan broşür, “Örneğin bir yıllık yapılan kira sözleşmesine göre evin kirası ancak ikinci yıla geçerken yapılabilecektir. Kira artış oranı taraflar arasında serbestçe belirlenir ancak belirlenmiş bu oran, ( Tüketici fiyat Endeksi )TÜFE oranını geçemez” diyor.

Peki güncel oran ne? 

Türkiye İstatatistik Kurumu’nun açıkladığı iki aylık ortalamalara göre Temmuz ayı kira artış oranı %59,95 olarak belirlendi. Ancak konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan, 11 Haziran 2022’de yürürlüğe giren yasa uzatıldı. 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle daha konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırı yüzde 25.

Ev sahibinin kiracıdan talep edebileceği giderler

Broşür, “sözleşmede başkaca bir oran belirlenmiş olsa dahi belirlenmiş bu oran TÜFE oranının üzerindeyse artık artış oranı TÜFE olmak zorundadır” diyor.

Broşürde dikkat çekilen bir başka nokta da ev sahibinin, kira bedeli ve yan giderler dışında kiracıdan başka bir ödeme talep edemeyeceği. Buradaki yan giderler aidat veya ortak alanlara ilişkin ısıtma, elektrik ve su gibi kullanma giderler yani kiracının doğrudan kullanımına bağlı olan giderler.


Etiketler: insan hakları, barınma, ekonomi
İstihdam