26/05/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Avrupa ve Orta Asya’daki LGBTİ+ gençlerin evsizliğini inceleyen “Algılar” araştırması Türkiye’deki mevcut duruma da ışık tutuyor.

Gidecek yerim mi var: LGBTİ+ gençler neden evsiz? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: Bartu / Kaos GL

Yoksulluk, aile tarafından reddedilme, göç… Bu saydıklarımız Avrupa ve Orta Asya’daki otuz iki ülkenin verileriyle ortaya çıkan genç LGBTİ+‘ların evsizliğinin sebepleri. 

Kaos GL Derneği’nin çevirdiği “Algılar” araştırması genç LGBTİ’+’ların cinsiyet kimliği ya da cinsel yönelimlerinin aile tarafından kabul edilmemesi sonucunda, bazen evden uzaklaştırıldıklarını bazen ise evden kaçmak zorunda kaldıklarının altını çiziyor ve ekliyor: “Eğitim, istihdam ve barınma konusundaki sosyal hizmet eksikliği ve toplumsal dışlanma da sebepler arasında.”

Sorumluluk almayan hükümetler zorluk çıkarıyor 

Algılar araştırması için yetmiş bir kurum görüş bildirdi. Kurumların yüzde yetmiş beşi evsizlik yaşayan LGBTİ gençlerle çalışıyor ancak bu sosyal hizmet desteği nedeniyle çeşitli zorluklar da yaşıyorlar.

Algılar araştırmasında evsiz LGBTİ+’larla çalışan kurumlardan birinin verdiği şu yanıt dikkat çekici: “Şu anda yaşadığımız en büyük zorluk, iktidardaki siyasetçiler ve sağ görüşlü medyanın yürüttüğü trans-odaklı karalama kampanyası. Yapılan sahte haberler ve provokasyonlarla hedef alınıyoruz; bu da günlük hayatımızda bizi sürekli diken üzerinde tutuyor. Herhangi birinin yardıma ihtiyaç duyduğu için attığı bir eposta bile bizi yaftalamaya yönelik kışkırtıcı bir şekilde kullanılabiliyor, bu gibi durumları trans toplumu olarak hep göz önünde bulundurmak.”

Türkiye’de durum

Türkiye’de evsiz LGBTİ+’lar için mevcut bir sığınma evi yok. ILGA-Avrupa'nın 2022 yılı “Avrupa ve Orta Asya'daki LGBTİ Kişilerin İnsan Hakları Durumuna İlişkin Yıllık İncelemesi”nde LGBTİ+'ların hukuksuz bir şekilde evlerinden çıkarılmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. 

Raporda “Ekonomik kriz, Türkiye'de LGBTİ+‘ları ve LGBTİ+ mültecileri yoksullaştırdı. Yaşlı LGBTİ+'lar ev bulma ve kiralamada çoklu ayrımcılığa maruz kalıyor.”


Etiketler: insan hakları, barınma
İstihdam