08/12/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programına bu yıl Giresun da dahil oldu.

Giresun’da homofobi karşıtları buluştu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programına bu yıl Giresun da dahil oldu.

Giresun homofobi ve transfobi karşıtları, Kaos GL’nin Yerel Homofobi Karşıtı Buluşmalar programı kapsamında bir araya geldi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Giresun Şubeler Platformu ortak salonunda, 2 Aralık Cumartesi günü yapılan söyleşiye Kaos GL’den Ali Erol katıldı.

Giresun homofobi ve transfobi karşıtları ile LGBTİ’lerin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya, KESK Eğitim-Sen ile SES sendikalarından temsilciler de katıldı.

Giresun homofobi karşıtlarından Ahmet Yıldız, Gezi süreci ile birlikte Giresunlu LGBTİ’lerin de birbirlerini bulmaya ve görünür olmaya başladıklarını söyledi.

Ahmet Yıldız, Ankara ve İstanbul’da yürüyüşlerin engellenmesinin ve yükselen homofobik nefret söylemlerinin Giresun LGBTİ topluluğunu da etkilediğini belirtti.

Söyleşide söz alan Ahmet Yıldız, Giresunlu LGBTİ’lerin günlük hayatlarından, hayallerinden ve kaygılarından bahsederken şunları paylaştı:

“Gezi süreciyle başlayan Gökkuşağı Giresun oluşumu heyecanımız son zamanlarda yaşanan olaylar neticesinde kırılmaya çalışılsa dahi mücadeleden ve dayanışmadan asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşadıklarımız, korkularımız, duygularımız ve gözyaşlarımız yerini mutluluğa elbet bırakacak. Zaman hep lehimize işlemez ve aleyhimize işlediği dönemde de pes etmek bu zamana kadar süregelen emeğe haksızlık eder. Dört arkadaş başladığımız mücadelede sonunun nereye gideceğini dahi bilmezken sayımızın zaman içinde artması, etkinliklere katılımın olması gerçekten güzel. 3-5 kişi dahi olsa burada toplanıp örgütlenmek ve bir şeyleri değiştirmek için konuşmak ulaşacağımız mutluluk için bir yol. Bu sebeple tüm yasaklara rağmen katılan herkese ve Kaos GL’ye teşekkür ederim.”

“Yalnız değiliz!”

“Küçük şehirlerde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği üzerinden yaşanılan problemleri, homofobik söylemleri, baskıları paylaşmak ve sorunlarımızı dile getirip çözümler aramak konusunda gösterilen katılım ve ilgi için mutluyum. Konuşmanın başlangıcındaki tedirgin ifadelerin yerini ‘yalnız değiliz’ bakışlarına bırakması yasakların bizi birbirimize daha çok bağladığını gösterdi bana. Kaos GL’nin Homofobi Karşıtı Buluşması’nın Giresun’da olması ilk başladığımız dönemden bu yana istediğimiz bir durumdu. 4 yıl önce bu zamanlarda başlayan etkinliklerimizin hâlâ devam ediyor olması güzel. Yıllarca devam etmesi dileği ile…”

Kaos GL’den Ali Erol ise konuşmasında, son dönemde Ankara ve İstanbul’daki “LGBTİ yasağı”nı aktarırken, eşcinselliğe dönük “hastalık, suç, günah” söylemlerinin tarihsel seyrini anlattı ve bu söylemlerin iktidarla ilişkisine dikkat çekti.

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) varoluşlarını cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği üzerinden anlatan Erol, LGBTİ varoluşların inkarının beraberinde ayrımcı uygulamaları getirdiğini söyledi. Asıl meselenin LGBTİ’leri vatandaş olarak görmemekten kaynaklandığını belirten Erol, vatandaşlığa kabul etmeme direncinin LGBTİ’leri haksız hukuksuz bıraktığını anlattı.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden dolayı toplumsal hayattan dışlanan LGBTİ’lerin örgütlenme sürecine de değinen Erol, eşcinsellerin kurtuluşunun heteroseksüelleri de özgürleştireceği sloganının gördüğü karşılığı hatırlattı. Hak hukuk ve özgürlük mücadelelerinin birbirini güçlendirmesiyle gökkuşağının Giresun dahil her yerde dalgalandığını vurgulayan Erol, mücadele ve hayat alanlarında temastan vazgeçilemeyeceğini söyledi.

Söyleşinin son bölümünde katılımcılardan psikolojik danışma ve rehberlik öğretmenleri, sendikacılar ile Giresun ve Ordu yerelinden LGBTİ’lerin soruları cevaplandı. 

 


Etiketler: insan hakları
Nefret