22/06/2012 | Yazar: Kaos GL

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD, LGBT bireylerin Anayasal eşitlik talebini vurgulayan bir fotoğraf kampanyası başlattı.

Gülümse: "Anayasada LGBT’lere Eşitlik" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
SPoD (Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği ) LGBT bireylerin Anayasal eşitlik talebini vurgulayan bir fotoğraf kampanyası başlattı.
 
“Anayasada LGBT’lere eşitlik” Tumblr sayfası açan dernek, bir birinden renkli simaların fotoğraflarıyla, herkesi ziyarete ve desteğe bekliyor.
 
Aşağıdaki linkten sayfaya ulaşabilir ve bu fotoğraf kampanyasına siz de katılabilirsiniz.
 
Her gün eklenen yeni fotoğraflarla kampanya İstanbul’da düzenlenecek olan LGBT Onur Haftası boyunca sürecek.  

LGBT örgütleri 2002’den beri anayasal eşitlik kampanyası yürütüyor
 
LGBT örgütleri 2002 yılından bu yana anayasanın eşitliği düzenleyen maddesine “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği” ibarelerinin eklenmesi için çeşitli kampanyalar yürütüyor. Yeni anayasa yazım süreci ile birlikte sürece ve içeriğe dair genel taleplerini çeşitli şekillerde gündeme getirdiler.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda BDP ve CHP’nin anayasanın eşitlik maddesinde “cinsel yönelim” ibaresi geçmesi teklifine AKP ve MHP karşı çıkıyor. Bu süreçte fotoğraf kampanyası ile SPoD, “kendimizi göstermenin, sözümüzü söylemenin, müdahale etmenin tam zamanı!” diyor.
 

Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: insan hakları, sivil anayasa
nefret