11/10/2021 | Yazar: Aslı Alpar

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Güney Afrika hükümetine soruyor: LGBTİ+’ların sığınaklara kabulünü engelleyen koşullar araştırılacak mı?

Güney Afrika hükümetine CEDAW soruları Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüsrasyon: Lucas Egger

Güney Afrika'nın, Birleşmiş Milletler (BM) Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’ne (CEDAW) uyumunun konuşulacağı toplantı öncesinde, İnsan Hakları İzleme Örgütü konuşulması gerekenlere dikkat çekti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yarın başlayacak CEDAW 80. oturumunda raporları incelenecek ülkeler arasında olan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yöneltilmesi gereken soruları yayımladığı metinle duyurdu.

Örgüt metninde, Güney Afrika'daki toplumsal cinsiyete dayalı şiddet alanında çalışanların aktarımına yer veriyor. Bu metne göre, seks işçileri, LGBTİ+’lar, göçmen, sığınmacı ve mültecilerin sığınaklara alınma konusunda engellerle karşılaştıkları belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü buradan hareketle, Güney Afrika hükümetine yönlendirilmesini önerdiği sorulardan birini de bu gündemle hazırladı. Soru şöyle:

“Hükümetin, LGBT bireyler, seks işçileri ve sığınmacılar, mülteciler ve göçmenler gibi grupların toplumsal cinsiyet temelli şiddetten korunmak amacıyla kurulan sığınaklara erişim engellerini belirleme ve bunlarla mücadele etme planları var mı?”


Etiketler: insan hakları, kadın, dünyadan
İstihdam