07/08/2023 | Yazar: Kaos GL

“Cinsiyetimiz, dini inançlarımız, yönelimlerimiz ve daha birçoğu sadece bizimle ilgili!”

Güreş şampiyonu Evin Demirhan’dan Ebrar Karakurt’a destek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye kadın güreş tarihinin en çok madalyasına sahip olan sporcusu Evin Demirhan, Siirt’ten başlayıp dünyaya açılan güreş macerasını T24’e anlattı.

Türkiye’nin ilk Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Evin Demirhan, T24’ten Berna Abik’e konuştu. Abik, milli voleybolcu Ebrar Karakurt’u hedef alan homofobik kampanyaya ilişkin sorusunu da yanıtlayan Demirhan, “Cinsiyetimiz, dini inançlarımız, yönelimlerimiz ve daha birçoğu sadece bizimle ilgili” dedi.

Söyleşinin ilgili bölümü şöyle:

“Cinsiyetimiz, dini inançlarımız, yönelimlerimiz ve daha birçoğu sadece bizimle ilgili!

Kadın ve spor ikilisi yan yana geldiğinde söz edilmesi gereken tek şey çıktığımız basamaklar, kat ettiğimiz mesafeler ve açtığımız kapılar olmalı.

Ülkemiz, bayrağımız ve hayal kuran herkes için göstermek istediğimiz tek gerçek şey; azim ve kararlılıkla, pes etmeden çabasını sonuna kadar sürdürmüş ve karşılığında ülkesini gururla temsil etmeyi başarmış bir İNSAN.

Dünyaya sunduğumuz, size bahsetmek istediğimiz ve hepinizle paylaştığımız budur.”

Ebrar Karakurt, Hükümet medyasının hedefinde

Amerika Birleşik Devletleri, Teksas’taki College Park Center’da 17 Temmuz’da final maçı oynanan FIVB Milletler Ligi finalinde A Milli Kadın Voleybol Takımı karşı karşıya geldiği Çin’i 3-1 mağlup etti ve organizasyon tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaştı.

Yeni Akit, FIVB Milletler Ligi’nde şampiyon olan A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın oyuncularından Ebrar Karakurt’u hedef gösterdi, “Eşcinsel sapkın” dedi.

Akit nefret haberinde, Karakurt’a “eşcinsel sapkın” dedi ve Karakurt’un şampiyonluk sonrası sosyal medya paylaşımının “sapkın yaşam tarzını dayattığı”nı ileri sürdü.

Karakurt’un paylaşımıysa Şair İsmet Özel’in "Mataramda Tuzlu Şu" şiirinden bir alıntı: “Boynumda bana yargı yükleyenlerin utançlarından yapılma mücevherler yani altın madalya.”

Ebrar’a destekler

Sportif Lezbon, 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL Derneği Yeni Akit’in Ebrar Karakurt’u “Eşcinsel sapkın” diyerek hedef göstermesi üzerine ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklama sporun “din, dil, ırk, cinsel yönelim ve kimlikler için kocaman ve rengarenk bir alan” olduğunu söylüyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Spor, insanları bir araya getiren büyülü bir deneyim. Her kimlik ve varoluş da bu deneyimin ayrılmaz bir parçası. LGBTI+ sporcular olarak, kim olduğumuzla gurur duyuyor ve sahada da onurumuzla var oluyoruz! Sahip olduğumuz başarıları kutlamak yerine, LGBTİ+ sporcuları hedef almayı seçenlere karşı da en yüksek perdeden sesimizi çıkartıyoruz. 

“Varoluşumuzu engelleyemez, boynumuza takılan madalyaları değersizleştiremezsiniz! 

“Spor tüm din, dil, ırk, cinsel yönelim ve kimlikler için kocaman ve rengarenk bir alan. Sporu ve alanlarını hepimiz için savunmaya devam edelim!

Milli tekvandocu Kübra Dağlı’dan da Ebrar Karakurt’a destek geldi. Dağlı, Threads hesabından yaptığı paylaşımla “Sporcuların cinsel yönelim tercih ya da dini tutumlarını bir kenara bırakıp sadece başarılarını tebrik etmek çok zor olmasa gerek” dedi.


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: kadın, yaşam, nefret suçları, spor
İstihdam