17/07/2020 | Yazar: Aslı Alpar

İşte hafta sonu için önerdiğimiz podcastler…

Hafta sonu ne dinleyelim? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hızla popülerleşen yeni medya aracı podcastleri sokakta, evde, işte kısacası online olduğunuz her yerde dinleyebilirsiniz.

Genellikle dizi halindeki bu dijital medya ürünlerinin radyo programlarına oldukça benzemesi ancak teknolojik hamlelerle daha kolay kaydedilip saklanabilmesi yeni bir fayda. Kaydı istediğiniz zaman dinleyebilmeniz de cabası.

Daha önce #EvdeKalLubunya: Podcast önerilerinde bulunmuştuk. Bu defa da haftanın son gününde sizler için queer temalı podcastlerden bir demet yaptık ve ister yürüyüş yaparken ister evi temizlerken her an açıp dinleyebilmeniz için sizi onlarla tanıştırmak istedik.

İşte hafta sonu için önerdiğimiz podcastler…

Türlerin Yaşam Hakkı

Türlerin Yaşam Hakkı aslında Açık Radyo’da her Çarşamba saat 14:00’te yayımlanıyor. Ancak tüm program kayıtlarının tutulduğu bir de podcast kanalı var. Işıl Karaelmas ve Melike Dirikoç’un sunduğu ve daha çok hayvan hakları-ekoloji temaları ile çekilen programın sloganı ise şöyle: “Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey.”

hafta-sonuna-ne-dinleyelim-1

Program belli bir temaya bağlı olarak bazen de temadan bağımsız LGBTİ+ haklarını eas alan, queer kayıtlar da yapıyor. Onlardan biri Onur Haftası özel programı oldu. Programda vegan, transfeminist ve model İris Mozalar konuk oldu. Bu kaydı merak ediyorsanız ve Türlerin Yaşam Hakkı’nı keşfetmek istiyorsanız buradan buyurun.

Mental Klitoris

Hazal Sipahi’nin yapımcılığındaki podcast “Seks, cinsellik, cinsel sağlık, cinsel şiddet, toplumsal cinsiyet ve hazza dair kavram ve konuların, konuklarla beraber” seks pozitif yaklaşımla ele alındığı  program queer temalara da sıklıkla yer veriyor.

hafta-sonuna-ne-dinleyelim-2

“Sürtük utandırma”, “regl seksi”, “vulvada çeşitlilik”, “hüzünlü taşaklar” gibi merak uyandıran başlıklarla program kaydetmiş Mental Klitoris’i buradan dinleyebilirsiniz.

Queer Troublemakers

“Kimliklerimizle, stereotipleştirmeyle olan dertlerimizi ve deneyimlerimizi tartışıyoruz” diyerek yola çıkan podcast kanalı Queer Troublemakers’te Mantar ve Armut günceli queer ile tartışıyor.

hafta-sonuna-ne-dinleyelim-3

Bu güne dek “yarı biseksüel kız”, “beden olumla-yama-ma”, “ofiste dövüş sanatları” gibi farklı başlıkları queerleştiren sohbetleriyle toplam 21 bölüm kaydettiler. Dinlemek için buraya gelin….

Queer Movie Podcast

İngilizce dinleyebilecekler için de bir podcast tanıtmak istiyoruz. Her ay dört farklı film seçip queer baplamda değerlendiren Jazza John ve Rowan Ellis programı “LGBTQ+ sinemasının en iyi (ve en kötülerini) tartıştığımız aylık bir şov” olarak tanımlıyorlar.

hafta-sonuna-ne-dinleyelim-4

Programı buradan dinleyebilirsiniz.

Keyifli bir hafta sonu olsun.

 


Etiketler: kültür sanat
nefret