09/02/2020 | Yazar: Aslı Alpar

2020 yılının ilk medya okulu Ankara’da LGBTİ+ aktivistlerin katılımıyla gerçekleşti.

“Hak temelli habercilik temel hak ve özgürlükten taraftır” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraflar: Gözde Demirbilek / Kaos GL

Kaos GL Derneği’nin, internet gazetesi KaosGL.org ve Kaos GL Dergisi gönüllü muhabir ve yazar ağını güçlendirmek ve LGBTİ+’ları kendi hikâyelerini yazmaya teşvik etmek için düzenlediği Medya Okulu bugün (9 Şubat) Ankara’da, Mahmut Şefik Nil Salonu’nda gerçekleşti.

hak-temelli-habercilik-temel-hak-ve-ozgurlukten-taraftir-1

LGBTİ+ aktivistlerin katıldığı Medya Okulunun ilk oturumu “Haber yazımına giriş” oldu. Bu oturumda Yıldız Tar Kaos GL’nin 15 yıldır her yıl farklı temalarda Medya Okulu düzenlediğini belirtti ve haber yazımına dair teknik detaylar paylaştı.

“Haberde temel mesele günceli anlatmak. Günümüzde güncel bilgi oldukça hızlı değişiyor” diyen Tar, “haberin tarafsızlığı” tartışmasına değinerek hak temelli haberin tarafsızlığa dair yaklaşımını aktardı: “Hak temelli habercilik temel hak ve özgürlükten taraftır.”

hak-temelli-habercilik-temel-hak-ve-ozgurlukten-taraftir-2

İlk oturum haber yazım atölyesi ile sürdü. Atölyede 2019 yılında Türkiye’de yazılı basında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı dil ve nefret söylemi içeren haberler değiştirildi ve hak temelli habercilik kapsamında yeniden yazıldı.  

Medya Okulu hakkında

Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Medya Okulu, yazınsal çeşitli tematik alanlarda planlanmış atölyeler programıdır. Katılımcıların interaktif olarak dahil oldukları atölyelerde yazma istencinden üretimin yayınlanmasına sürecin inşasını ve etiğini tartışırlar. Haber yazma teknikleri, yaratıcı yazarlık ve video aktivizmi programın ana başlıklarıdır.

Medya Okulu neyi amaçlar?

Medya Okulu programı, kaosGL.org gönüllü muhabir ve yazarlarını bir araya getirerek LGBTİ+ kişileri yazmaya teşvik etmeyi ve ayrımcılık karşıtı medyayı çoğaltmayı hedefler. Haberini üretiminden yaratıcı yazarlığın çeşitlendirilmesine farklı alanlarda kümülatif gerçekleşen atölyelerde “herkesin yazabileceği” fikri hakimdir.

Medya Okulu nerede oluyor?

Medya Okulu programı her yıl Kaos GL Derneği tarafından çeşitli şehirler seçilerek, seçilen yerelden katılıma açık organizasyonlarla gerçekleşir.

Medya Okulu’na kimler katılabilir?

LGBTİ+ kişiler, aktivistler, yazarlar, muhabirler, çizerler ve fotoğrafçılar Medya Okulu programına katılabilir.

Medya Okulu’na katılmanın koşulları var mı?

Yaşadığı şehirde LGBTİ+ gündemini ve etkinlikleri takip etmek, haberlerini kaosGL.org’a yazmak için gönüllü olmak okula katılmak için yeterli. Medya Okulu'na katılan kişilerden KaosGL.org'a ayda en az 3 içerik üretmelerini bekliyoruz. Daha fazla yazar, çizersiniz ona da hayır demeyiz.

Programın tamamına katılamıyorum, başvurum kabul edilir mi?

Atölyeler birbirinin devamlılığını sağladığı için programın tamamına katılabilecek başvurulara öncelik tanınır.

Medya Okulu’na daha önce katılmış biri yeniden başvurabilir mi?

Elbette başvurabilir ancak ilk defa başvuran kişilere öncelik tanınır.

Medya Okulu’na katıldıktan sonra ne olur?

Programa katılmış kişiler daha sonra Kaos GL Gönüllü Muhabir Ağı’na dahil olarak bir çalışma takvimi çıkartır. Medya ve İletişim programıyla birlikte spesifik alanlarda (örneğin: Dava İzleme, Sözlü Tarih) eğitimler düzenler. Bu eğitimlerin sonucunda Muhabir Ağı’nın küçük çalışma grupları oluşur.

Medya Okulu’na katılmayan birisi kaosGL.org’da yazabilir mi?

Tabii ki yazabilir! Medya Okulu’na katılmış olmak kaosGL.org’da yazmak için bir ön koşul değil.


Etiketler: medya
nefret