12/08/2017 | Yazar: Kaos GL

Antep ZeugMadi, Hande Kader için basın açıklaması yaptı: Katilleri hâlâ bulunamadı, dosyada tek satır ilerleme kaydedilemedi.

Hande Kader Antep’te anıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antep ZeugMadi, Hande Kader için basın açıklaması yaptı: Katilleri hâlâ bulunamadı, dosyada tek satır ilerleme kaydedilemedi. Hande Kader’in ölü bedeni de yine ancak arkadaşlarının çabaları ile bulunabilmişti.

Antep ZeugMadi LGBTİ oluşumu, geçtiğimiz yıl İstanbul’da yakılarak öldürülen seks işçisi trans kadın Hande Kader’i andı.

Nefret cinayeti sonucu yaşamını kaybeden Kader için Antep Yeşilsu Meydanı’nda bir araya gelen transfobi karşıtları “Hepimiz Hande’yiz öldürmekle bitmeyiz” pankartı açtı. ZeugMadi adına basın açıklamasını Yusuf Gülsevgi okudu.

“Görüyorsunuz ama yazmıyorsunuz!”

“Hande Kader ve onun şahsında nefret cinayetlerine kurban giden tüm LGBTİ+’ları andıklarını” belirten Gülsevgi sözlerine şöyle devam etti:

“Herkesin bildiği, gördüğü ama duymazdan ve görmezden geldiği, medyanın yazmaktan kaçındığı, yazsa da neredeyse katledilen arkadaşlarımızı suçladığı, biz LGBTİ+’lara yönelik şiddet sarmalı devam ediyor. Hande Kader de katledilmeden birkaç ay önce katıldığı Trans Onur Yürüyüşü’ne yapılan polis saldırısının ardından çekim yapan gazetecilere tam da böyle haykırmıştı: Görüyorsunuz ama yazmıyorsunuz!

“Hande Kader, İstanbul’da seks işçiliği yaptığı esnada kaçırıldı ve öldürüldü. Bu olay tam da 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından iktidardakilerin “Demokrasi Şölenleri” düzenlediği sıralarda gerçekleşti. Katilleri hala bulunamadı, dosyada tek satır ilerleme kaydedilemedi. Hande Kader’in ölü bedeni de yine ancak arkadaşlarının çabaları ile bulunabilmişti. “Transların insan haklarını savunmak için düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü’ne katılan Hande Kader ve arkadaşlarına anında müdahale eden polis bir trans katledildiğinde her zaman olduğu gibi sessiz kalmayı sürdürüyor. İktidar ve emniyet bu tutumları ile her zaman olduğu gibi transfobik ve homofobik saldırganların yanında olduklarını gösteriyor. Polisin Onur Yürüyüşlerine müdahaleleri ve bugün farklı gerekçelerle tutuklu bulunan LGBTİ+ aktivistleri de zaten bu durumu ortaya çıkarıyor.”

“Susmuyoruz!”

Nefret saldırılarının faili meçhul gibi gösterilmeye çalışıldığını vurgulayan Gülsevgi, iktidarların bu suçların faili olduğunu söyledi. Açıklamanın devamında IŞİD’in yaptığı katliamlar, Suruç, Ankara ve Diyarbakır saldırıları ve Orlando hatırlatıldı:

“Bu barbarlığa karşı ses çıkaran, Orlando katliamında yitirdiklerimizi anmak isteyen, insanca yaşam için mücadele eden onlarca aktivist bugün içeride. Bu tutuklamaların kimin sesini kısmaya yönelik olduğu ise ortada. LGBTİ+’ların, kadınların, farklı etnisite ve inançlardan insanların, ezilen sınıfların ve doğanın haklarını savunmak için söz söyleyen herkesin tutuklandığı, gazetelerin ve televizyonları kapatıldığı, yürüyüşlerin engellendiği politikalara rağmen susmuyoruz! Hepimiz bulunduğumuz yerden sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz!”

Emani de hatırlatıldı

Hande Kader’in yakılarak öldürülmesini trans ve seks işçisi olduğu için “normal karşılayan” ahlakın göçmen bir kadın olduğu için Emani‘ye de aynı sonu reva gördüğünü söyleyen Gülsevgi, “Aynı iki yüzlü ahlak bugün ormanların yakılmasına da, Madımak katliamına da ses çıkarmadı. Aynı iki yüzlü ahlak ‘bana arkadan ilişki teklif etti’ bahanesi ile bir transın katilini serbest bırakırken, ‘insanlar öldürülmesin’ diyen insan hakları aktivistlerini, gazetecileri ve milletvekillerini tutukladı” diye konuştu.

“Onların iktidarı varsa bizim de dayanışmamız var!”

Gülsevgi açıklamayı dayanışma çağrısıyla sonlandırdı:

“Bu iki yüzlü ahlak ve arkasını dayadığı iki yüzlü siyasete karşı bugün buradayız yarın da burada olacağız!

“Onların iktidarı varsa bizim de dayanışmamız var!

“Bugün buradan herkesi, ZeugMadi olarak bir kez daha bu iki yüzlü anlayıştan kopmaya ve tıpkı Özgecan Aslan cinayetine yaptığımız gibi hep birlikte sesimizi çoğaltmaya çağırıyoruz!

“Unutmayın! LGBTİ+’lar var aranızdalar, ya hep beraber ya hiç birimiz!”

Ne olmuştu?

İstanbul’da yaşayan trans kadın Hande Kader Ağustos 2016’da kayboldu. Arkadaşları ve sevgilisi kayıp ilanı verdi. Hande Kader’in yanmış bedeni bir hafta sonra Zekeriyaköy’de bulundu.

Journo’dan Burcu Karakaş’ın haberine göre cinayetin ardından başlatılan soruşturmada, aradan bir yıl geçmesine rağmen ilerleme kaydedilemedi. Alınan bilgiye göre, savcılık soruşturması kapsamında bugüne kadar Hande Kader’in arkadaşlarının ifadesine başvuruldu ve bu ifadeler doğrultusunda Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelendi. Ancak yapılan incelemeler, şüpheli ya da şüpheliler konusunda bir netice vermedi.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret