18/06/2020 | Yazar: Kaos GL

Hande Buse Şeker davası sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek 28 Eylül’e ertelendi.

Hande Şeker davası 28 Eylül’e ertelendi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Geçtiğimiz yıl öldürülen seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker davasının altıncı duruşması bugün görüldü.

Dava, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek 28 Eylül saat 11:00'e ertelendi.

Ne olmuştu?

İzmir’de yaşayan seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker, 9 Ocak 2019 tarihinde evinde öldürüldü. Polis memuru Volkan Hicret, İzmir Alsancak’taki evinde Şeker’i öldürdü, gasp etti, cinsel saldırıda bulundu ve evdeki arkadaşını ise yaraladı.

Katil polis Volkan Hicret hakkında İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın 13 Ocak 2020 tarihinde görülen dördüncü duruşmasında mahkeme avukatların talebi üzerine kapalılık kararını kaldırdı.

Hande Buse Şeker’in Avukatları 7 Ocak’ta açıklama yaparak, “Temel talebimiz kapalılık kararının kaldırılarak duruşmaların açık olarak yapılmasıdır” demişti. 9 Ocak saat 20.00 – 21:00 saatleri arasında #HandeŞekerİçinAdalet hashtag kampanyası yapıldı.

24 Mart’ta görülen beşinci duruşmada koronavirüs sebebiyle SEGBİS sistemindeki yoğunluktan dolayı katil Volkan Hicret duruşmada bulundu.

Volkan Hicret'in “üzerine atılı suç niteliği, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, orantılılık ilkesi ve sanığın kaçma şüphesi dikkate alınarak tahliye istemi” reddedildi.

Olaydaki mağdurlardan birinin adres tespiti için müzekkere yazılmasına ve bir diğer mağdurun ise zorla getirilerek beyanının alınmasına karar verildi.

TIKLAYIN- Birinci yılında Hande Buse Şeker cinayeti ve davası


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret