07/01/2020 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin 15. Kadın Kadına Öykü Yarışması’na başvurular devam ediyor.

Hayal et, yaz, “Geleceği hatırla!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin bu yıl on beşincisini düzenlediği Kadın Kadına Öykü Yarışması’na başvurular sürüyor. Başvuruların 1 Mart 2020, Pazar gününe dek süreceği yarışmanın teması ise “Geleceği hatırla!”

“Kadınları seven kadınların öyküleri ortak belleği kurmanın aracı olabilir mi?”

15. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın duyurusu ise şöyle:

“Ortak mekânlarımız olmadan kimliklerimizi var eden belleğe sahip olmamız mümkün mü? Erkeklere ait mekânların çokluğu ve bu mekânlarda kurulan eril tarihin hâkimiyeti karşısında lezbiyenler, biseksüel kadınlar* olarak sahip olduğumuz mekânlar sınırlı. Bu durum başka sorulara eklemlendi zihinlerimizde ve bir niyete dönüştü.

“Mesela bu mekân eksikliğini öykülerimizle yaratacağımız “sözel mekan”larla kapatmayı denesek? Acaba yaratacağımız bu sözel mekânların içinden kadın kadına aşkımızın ‘tarihini’ şimdiye göre ‘çoktan olmuş olandan’ yola çıkarak yazmak yerine ‘olmuş olmasını istediğimiz’ şekilde yeniden kurmak için geçmişimizi hayal edebilir miyiz? Acaba olmasını istediğimiz geçmişimizin geleceği’ni hatırlayabilir miyiz ve kadınları seven kadınların öyküleri ortak belleğimizi kurmanın bir aracı olabilir mi? Belki gelecekteki öykü mekânlarımıza gidip tarihimizi yeniden yazarız. Böylece belleğin ve hatırlamanın bir aradalığımızı güçlendiren, sevinçli karşılaşmalarımızı çoğaltan yollarını keşfederiz bu yıl öykülerle.

“Geleceği yalnızca kaygı duygusuyla duyumsayabildiğimiz şu günlerde biz “Geleceği Hatırla!” diyerek kadın kadına aşkın neşe ve sevincini, arzuladığımız geçmiş ve gelecekten bugüne taşıyacak öykülerinizi bekliyoruz."

*Kadın Kadına Öykü Yarışması, lezbiyen ve biseksüel kadın kimliklerinin yanında kendini bu kimliklerden farklı tanımlayanların, queer’lerin, kimliksizlerin kadın kadına öykülerine de açıktır.


Etiketler: kadın, kültür sanat
bülten