14/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Tıp öğrencisi trans kadın T. cinsiyet geçiş operasyonu masrafları için başlattığı kampanyayı, eğitim alanında karşılaştığı hak ihlallerini ve hayallerini kaosGL.org’a anlattı.

“Hayallerim trans kadınların büyük başarılara imza attığını görmek ve göstermek” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Tıp öğrencisi trans kadın T. cinsiyet geçiş operasyonu masrafları için başlattığı kampanyayı, eğitim alanında karşılaştığı hak ihlallerini ve hayallerini kaosGL.org’a anlattı.

Tıp öğrencisi trans kadın T. cinsiyet geçiş operasyonu masrafları için internet üzerinden bir kampanya başlattı. T., trans kimliği nedeniyle özel ve eğitim hayatında karşılaştığı ayrımcılıklardan ötürü ameliyatını bir an evvel olmak istiyor.

T. ile hem eğitim süresince yaşadığı hak gasplarını hem de kampanyasını konuştuk.

İstersen seni tanımakla başlayalım. 

22 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul Tıp Fakültesi 5.sınıf öğrencisiyim. Trans kadınım.

Trans geçiş sürecin için bir kampanya başlattın. Nasıl gelişti bu fikir?

Aslında bayadır aklımdaydı. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine açtım. Trans kadın olan o arkadaşım da bir fon sayfası açmıştı ve yeterli sayılabilecek para toplamıştı kendi cinsiyet geçiş operasyonu için. Bunun üzerine bana söyledi. Ben de kendi cinsiyet geçiş operasyonum için açmaya karar verdim. Zaten başka türlü de bu operasyonun maddi gereksinimini karşılayamıyorum. Eğer olursa da tek yöntemim bu fon olacak.

Yaşadığın hangi hak ihlalleri seni bu kampanyayı açmak zorunda bıraktı?

Öncelikle trans deneyimine sahip bir kadınsanız birçok problemle baş etmek zorundasınız. Eğitim gördüğünüz kurum sizin kendi adınızla değil kimliğinizde yazan adınızla hitap ediyor o adla sınavlara girip çıkmak zorunda kalıyorsunuz ta ki kimlikteki adınızı değiştirine kadar.  

En önemlisi de diplomam olacak. Kadın kimliğine sahip olmadığım için diplomamda erkek kimliğine sahip olduğumu belirten “ ... oğlu” ibaresi geçecek. Haliyle en önemli başarımı duvarıma asamayacağım, kullanamayacağım bir nevi.

Ayrıca erkek kimliğine sahip kadın bir doktorunda doktor atamalarında sıkıntılarla karşılaşması çok olası bir durum. Tüm bu sıkıntılarla karşılaşmamak ve var olan sıkıntılarımın tek çözümü kadın kimliğine sahip olmam. Bunun içinde ülkemizde şart koşulan cinsiyet geçiş operasyonunu en kısa zamanda olmam gerek. Operasyonun masraflarını da bir öğrenci olarak tek başıma karşılayamayacağım için de bu fonu açtım

Mezun olduktan sonra diplomanın yeni kimlik bilgilerine göre düzenlenmesinde ne gibi sorunlar yaşanıyor?

Ben şu ana kadar şahsen bir tane bile diplomanın yeni kimlik bilgilerine göre tekrar düzenlendiğini ne duydum ne de gördüm. Özellikle ismi mezuniyet sonrası değiştirilen trans bireyler bu konuda çok problem yaşıyor. Sahip olduğu diploma zaten direk geçersiz sayılıyor çünkü bir kere kimliğinde yazan isimden farklı elindeki diploma. Yanlış hatırlamıyorsam bunun için size bir çalışma belgesi çıkarılıyormuş o sizin işinize yarıyormuş. Ben ismimi kimlikte değiştirdim ama cinsiyetimi resmi olarak değiştiremedim bahsettiğim durumlar yüzünden.

Birçok trans yaşadığı hak ihlalleri ve ayrımcılık sonucu eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Seni üniversite sürecinde destekleyen, güçlendiren kişi ya da olaylar neler?

Öncelikle her şeyde olduğu gibi arkadaşlarım her zaman yanımda oldu. Yakın bir tarihte transfobi yaşamıştım okulumda bir profesör tarafından. O sırada sosyal medyanın gücünü bir kez daha gördüm birçok kişi ve kurum paylaşımlarıyla bana destek olmuştu ve tabi ki Türk Tabipler Birliği’nin de desteğini de asla unutamam.

Hep kötü olaylardan bahsettik. Hayallerini, seni mutlu eden şeyleri okurlarımızla paylaşmak ister misin?

Öncelikle bu kadar geniş bir arkadaş ortamına sahip olduğum için kendimi hem şanslı hem de güvenilir bir ortamda hissediyorum. Okuduğum okul hayallerime ulaşmamdaki en büyük yol tabi ki, bir nevi benim umudum hayata tutunma amacım gibi bir şey. İleride güzel bir mesleğim olacak ve güzel bir hayat yaşayacağım moralim bozuk olduğunda sık sık bunu düşünüp toparlanmaya çalışıyorum. Hayallerim arasında da trans deneyimine sahip olan kadınların yakılarak öldürüldüğü bir dünya değil de onların önünü açarak büyük başarılara imza attığını görmek ve göstermek.

İlgili haberler:

Bize bir diploma lazım!

Mahkemeden Ege Üniversitesi’nin transfobik yönergesine iptal kararı

Rektörlüğün kararına İdare Mahkemesi’nden iptal


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam