09/03/2018 | Yazar: Gözde Demirbilek

16. Feminist Gece Yürüyüşü, İstanbul’da büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Hayatımız, isyanımız, mücadelemiz: Feminizm Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

16. Feminist Gece Yürüyüşü, İstanbul’da büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Her yıl 8 Mart'ta yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nün on altıncısı yüzlerce kadının katılımıyla gerçekleşti.

19:30’da Fransız Kültür Merkezi önünde başlayan yürüyüş, tüm İstiklal Caddesi’ni sloganlarla donattı. Bu yıl yürüyüş pankartı “Hayatımız, İsyanımız, Mücadelemiz: Feminizm” dedi.

Tünel’de son bulan eylemin ardından basın açıklaması okundu:

 “Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi yüzyılı aştı. Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar.”

“Bugün biz binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz, görüyoruz. Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var.”

“Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, cinsel yönelim tek, cinsiyet kimliği ikiden ibaretmiş gibi yaparak, 'hiza'ya getirmek için şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, hayatlarımızı erkek egemen ve dini kurumlara teslim ederek, sınırları kendi çizip ihlalinin ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silahına davranarak arayan bir düzen var. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var.”

“Artık yeter demek çok yersiz. Çokça zamandır yeter. En baştan beri yeter. Biz bugün burada Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene feminizmle direniyoruz, mücadele ediyoruz, isyan ediyoruz.”

“Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın birlikte, dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz. Yaşasın feminizm, yaşasın feminist mücadele!”

Yürüyüşün ardından kadınlar The Mekan’da gerçekleşen feminist eğlence ile yeniden bir araya geldiler.

Fotoğraflar: Şener Yılmaz Aslan


Etiketler: kadın
İstihdam