20/11/2008 | Yazar: Kaos GL

Hayatını kaybeden transeksüeller Ankara'da anıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 20 Kasım Hayatını Kaybeden Transeksüelleri Anma Günü ile ilgili Ankara’da bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında, Ankara’da hayatını kaybeden transeksüellerin isimleri tek tek okundu ve 10 gün önce arabasında öldürülen Dilek İnce de anıldı.

Basına ve Kamuoyuna,

Bugün "Nefret Cinayetlerine Kurban Giden Travesti ve Transeksüelleri Anma Günü".

10 yıl önce bugün ABD'de aslında hiç yabancısı olmadığımız bir olay meydana geldi.
Transeksüel bir birey, Rita Hester 1998 Kasım'ında San Francisco'daki evinde vahşice bıçaklanmış bir şekilde ölü bulundu.

Rita Hester'in ardından "Ölümümüzü Hatırlamak" adıyla başlatılan mumlu nöbet tutma eylemi sonrasında transfobik nefret ve önyargıdan dolayı öldürülen travesti ve transeksüellerin onuruna ve trans görünürlüğünün artırabilmesi amacıyla bugünün anma günü olması için dünyanın dört bir yanına çağrı yapılmaya başlandı.Rita Hester'in katilleri hala yakalanabilmiş değil. Ne kadar tanıdık değil mi? Daha 10 gün önce öldürülen Dilek İnce arkadaşımızın acısı çok yeni. Ve transfobik nefretin kurbanı olan nice travesti ve transeksüel arkadaşımızın anıları hala hafızalarımızda.

Gamze, 1997 yılında evinde 16 bıçak darbesi ile hunharca öldürüldü!

Nilüfer, 1998 yılında evinde tecavüz edilerek öldürüldü!

Seher, 2000 yılında arabasında öldürüldü!

Aydan, 2003 yılında evinde sırtından bıçaklanarak öldürüldü!

Serpil, 2004 yılında evinde öldürüldü ve cesedi çöplüğe atıldı!

Sitem, 2005 yılında evinde çamaşır ipi ile boğularak öldürüldü!

Cibali, 2005 yılında evinde tecavüz edilerek öldürüldü!

Neşe, 2006 yılında yolda öldürüldü!Travesti ve Transeksüellere yönelik cinayetler, sadece basit bir nefret duygusundan, yetkililerin o çok sevdikleri deyimle "münferit" bir olaydan ibaret değil.

Aksine söz konusu olan kurumsallaşmış ve iktidar sahipleri tarafından yaşama geçirilen politikalarla tahkim edilmiş bir nefret.

Bir kez daha altını çizerek söylüyoruz ki, travesti ve transeksüel cinayetleri politiktir.

İşte bizler, muktedirlerin ve onların iki yüzlü ahlâkının "yeryüzünün lanetlileri" olarak kodladığı travesti ve transeksüel bireyler, tam da bu iki yüzlü ahlâkın doğurmuş olduğu nefret sonucu öldürülen arkadaşlarımızı anmak ve her türlü ötekileştirme, dışlama/dışarda bırakma, yok sayma ve nihayet yok etme biçimindeki uygulamalara karşı daha güçlü bir itirazı dillendirmek için buradayız.

"Artık yeter!" diyoruz.

Evet biz farklıyız, ve ölmek değil farklılığımızla yaşamak istiyoruz.

TRAVESTİYİZ, BURADAYIZ, ALIŞIN, HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ!!!

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

[[pembehayat@pembehayat.org]]

Etiketler: insan hakları
bülten