22/08/2009 | Yazar: Ali Erol

Bağımsız hayvan hakları savunucuları, Samatya’da açılacak ‘Hayvan Deney Merkezi’ne Hayır’ demek için Pazar günü Taksim’de protesto edecek.

Bağımsız hayvan hakları savunucuları, Samatya’da açılacak ‘Hayvan Deney Merkezi’ne Hayır’ demek için Pazar günü Taksim’de protesto edecek.

İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde "Hayvan Deney Merkezi" açılacak. Hayvan deneylerinin ‘sağlıklı netice vermediği için’ dünyanın birçok ülkesinde artık terk edildiğini belirten grup tam tersine Türkiye'de ‘değer görmeye’ başlamasına dikkat çekiyor.  


Kendilerini ‘bağımsız hayvan hakkı savunucuları’ olarak adlandıran grup, hayvan deneylerinin ‘bilimsel sahtekârlık’ olduğunu söyleyerek hayvan deneylerine karşı çıkıyor.
 
Pazar günü Taksim'de yasal bir protesto düzenleyecek olan grup yaptığı açıklamada, hayvan deney merkezinin hastane bütçesini gereksiz zarara uğratacağını, geri kalmış metotların uygulanacağını öne sürdü.
 
Kamuoyunun ilgisini hayvan deneylerine yönlendirmek ve gündem yaratmak için farklı bir protesto tarzı deneyeceğini belirten grup açıklamasına devam ediyor:

‘Taksim'deki protestomuzdan da sonra hayvan deneylerinin bilimsel açıdan gösterilen gerçekliği taşımadığı, gereksiz ve acı dolu bir yöntem olduğu yurtdışında ve yurtiçinde kamuoyu oluşturmaya, çağdışı ve insani olmayan bu metodun terk edilmesi için basın yayın organları ve sivil halka yönelik bilinçlendirme kampanyalarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz.’
 
23 Ağustos Pazar günü, Taksim meydanındaki protesto, 13:00-14:30 saatlerinde olacak. Yapılan açıklamada, hayvan deney merkezinin açılmasını engellemek üzere gerekirse tüm yasal yollara başvurulacağı belirtildi.‘Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ‘Hayvan Deneyleri Merkezi’ kurulması halinde, 5199 sayılı Hayvanları Koruma kanunu ve Avrupa Komisyonunun (90/67/EEC) deneysel ve bilimsel amaçla kullanılan hayvanların korunması kapsamında alınan komisyon kararına da uygunluk kapsamında tüm yasal yollara başvurulacaktır.’


Etiketler: insan hakları
Telegram