31/05/2018 | Yazar: Gözde Demirbilek

HDP İzmir milletvekili adayları: LGBTİ+’ların taleplerini ve sorunlarını Meclis gündemine taşıyacağız.

HDP İzmir milletvekili adayları, LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi’ni imzaladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

HDP İzmir milletvekili adayları: LGBTİ+'ların taleplerini ve sorunlarını Meclis gündemine taşıyacağız.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili adayları, Genç LGBTİ+ Derneği’nin hazırladığı LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi’ni imzaladı. Taahhütname; LGBTİ+ haklarının korunması, iyileştirilmesi ve Meclis gündemine taşınmasına ilişkin maddelerden oluşuyor. Ayrıca nefret dilinin kullanılmayacağına dair söz istiyor:  

“Milletvekili seçilmem hâlinde;

Eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayışla, LGBTİ+ hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirmesi amacıyla sivil toplum örgütleriyle karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağıma,

Ayrımcılık karşıtı bir mevzuatın hazırlanması için çalışmalar yürüyeceğime,

Nefret söylemi ve nefret suçları ile mücadeleye destek olacağıma;

Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir bütçe için çabalayacağıma;

LGBTİ+'ların yaşam, eğitim, barınma, sağlık, çalışma, adalete erişim, ifade özgürlüğü ve diğer hak taleplerini ve sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak görünür kılacağıma;

Yapacağım konuşmalarda ayrımcı veya ötekileştiren bir dil kullanmayacağıma,

LGBTİ sivil toplum örgütleri nezdinde, tüm LGBTİ+ yurttaşlara söz veriyorum.”

İmzacı adayların isimleri şöyle: 

Abdullah Akdeniz, Ayşe Yılmaz, Cemile Aydın, Ceyhan Akay, Derkay Tan, Ekrem Can, Elfesye Nas, Ferzende Deniz, Gönül Aygün, Hüseyin Çağlar, İdil Uğurlu, Mehmet Aker, Mervan Sincar, Murat Çepni, Nurettin Turgay, Orhan Ayhan, Rahime Turan, Serpil Kemalbay, Tamer Aydın, Yalçın Yanık.

“Şimdiden ilan ediyoruz”

İzmir 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili adayı Serpil Kemalbay, taahhütnameyle ilgili “seçilirsek bu kurallara uyacağız” dedi.

“Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili adayları olarak, LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi’ni imzalıyoruz. Adaylar olarak seçilirsek bu kurallara uyacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.”

“Tüm adaylar imzalasa”

Genç LGBTİ+ Derneği’nden Barış Azar, “Keşke tüm adaylar imzalasa” dedi:

“Genç LGBTİ+ olarak adayların hangi partiden olursa olsun Meclis’te LGBTİ+ haklarını gündeme getirmesini istiyoruz. HDP İzmir milletvekili adayları hazırladığımız taahhütnameyi imzaladı. Keşke tüm partilerden adaylar LGBTİ+ yurttaşların haklarını koruyacağına ve iyileştireceğine dair söz verebilse.”


Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam