09/08/2023 | Yazar: Kaos GL

Heartstopper’ın (Kalp Çarpıntısı) ikinci sezonu geçen hafta Netflix’te seyirciyle buluştu. Dizinin uyarlandığı çizgi romanlar ise Türkiye’de iki yıldır sansürlü.

Heartstopper, yüksek dozda lubunya coşkusuyla döndü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Alise Oseman'ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Heartstopper, 2022'de büyük beğeni topladı. Oseman, diziyi de yarattı ve senaryosunu yazdı.

Dizinin yeni sezonu 3 Ağustos'ta Netflix’te seyirciyle buluştu:

“Nick ve Charlie yeni ilişkilerinde yol alıyor; Tara ve Darcy, öngörülemeyen zorluklarla karşı karşıya kalır ve Tao ve Elle, bir gün arkadaştan daha fazlası olup olamayacaklarını çözmeye çalışır. Ufuktaki sınavlar, Paris'e bir okul gezisi ve planlanacak bir balo…”

Oseman, çizgi romanın üçüncü cildine atıfta bulunarak "2. sezon üçüncü cilde dayanıyor" dedi. “Yani iyi bir temelimiz vardı. Ancak kitapta bütün bir TV sezonunu almaya yetecek kadar şey yok, bu yüzden pek çok yeni şey yaratılmalıydı”.

İkinci sezonun oyuncu kadrosunda Kit Connor, Joe Locke, Yasmin Finney, William Gao, Corinna Brown, Kizzy Edgell, Sebastian Croft, Tobie Donovan, Rhea Norwood, Jenny Walser, Cormac Hyde-Corrin ve Oscar ödüllü Olivia Colman yer alıyor.

Şovun üçüncü sezonu içinse çoktan onay alındı.

Kitap Türkiye’de iki yıldır sansürlü!

Alice Oseman’ın Charlie ve Nick’in aşklarını ve hayatlarını hem anlatıp hem de çizdiği çizgi romanının ilk üç cildi Yabancı Yayınları etiketiyle 2021’de Türkçeleştirildi.

Dünya çapında beğeni toplayan çizgi roman serisinin üçüncü cildi yayınlandıktan hemen sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı homofobik nefretle hareket etti ve soruşturma başlattı. Soruşturmanın gerekçesinde de homofobik ifadeler yer aldı:

“Kitapta lise çağındaki çocukların olduğu, iki erkeğin eşcinselliğe yöneldiği, aralarında müstehcen anların bulunduğu ve kitap üzerinde yaş sınırlaması olmadığı”

“Müstehcenlik” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında yayınevi yetkilisinin ifadesi alındı. Yabancı Yayınları, açıklama yayınlayarak kitabın Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından “muzır” ilan edildiğini ve sadece kitabevlerinden 18 yaşın üzerindeki okurların poşetli olarak satın alabileceğini duyurdu:

“Yabancı Yayınları olarak yayımladığımız Alice Oseman'ın Kalp Çarpıntısı serisi, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından “muzır” ilan edilerek kitapların oybirliğiyle 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına karar verilmiştir. Bu nedenle tüm serinin internet satışı durdurulmuş olup sadece kitabevlerinde poşetlenerek yetişkin okurlarımıza satışına devam edilecektir. Kitaplar raflarda teşhir edilemeyecek ve kitabevlerinden talep edilmesi hâlinde alınabilecektir. Bu süreçte yanımızda olan okurlarımıza çok teşekkür ederiz. Serimizin baskısına devam edeceğimizi ve okumak isteyenlerin kitabevlerinden seriye ulaşabileceklerini okurlarımızın bilginize sunarız.”

Netflix Türkiye’de de dizinin tanıtımında Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararı yer alıyor.

Kalp Çarpıntısı hakkında

Toplamda 5 kitaptan oluşan çizgi roman serisi, orijinal dilinde 2016 yılında yayımlanmaya başladı. Serinin Türkçe baskıları ise Haziran 2021’den beri Yabancı Yayınları tarafından gerçekleştiriliyor.

Kalp Çarpıntısı’nın ilk kitabının arka kapağından:

“İki genç tanışırlar.

Dost olurlar.

Ve sonra aşk başlar.

Charlie ve Nick aynı okula gitseler de daha önce hiç karşılaşmamışlardı… bir gün aynı sırada oturmaya başlayıncaya kadar. Daha ilk hafta bitmeden ayrılmaz ikili olmuşlardı bile.

Fakat Charlie, hiç şansı olmadığını bilmesine rağmen Nick’e çok fena tutulmuştu. Her ikisi de hislerini sorgulamaya başlarken, aşkın onlara bir sürprizi vardı.”


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam