10/09/2018 | Yazar: Kaos GL

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Toplumsal Cinsiyet Eğitici Eğitimi’nde Kaos GL’den Aslı Alpar toplumsal cinsiyet, heteroseksizm ve mizah üzerine konuştu.

Heteroseksizm mizahı nasıl etkiliyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Toplumsal Cinsiyet Eğitici Eğitimi’nde Kaos GL’den Aslı Alpar toplumsal cinsiyet, heteroseksizm ve mizah üzerine konuştu.

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın 2-9 Eylül tarihlerinde Marmaris’te düzenlediği Toplumsal Cinsiyet Eğitici Eğitimi’nde Kaos GL’den Aslı Alpar toplumsal cinsiyet, heteroseksizm ve mizah üzerine konuştu.

Karikatür dergilerinin günlük ve politik gelişmeleri, mizahi biçimde okuyucu ile buluşturan yayınlar olarak tanımlamayan Alpar bu yayınların, içinde bulundukları dönemin gerilimlerini, krizlerini, çelişkilerini “komik” öğenin yardımıyla tarihselleştirdiğine dikkat çekti.

Karikatür yayınların ele almayı tercih ettiği konuların, bu konuları mizaha dönüştürürken izledikleri yolun ve hatta komik olanın kendisinin dahi, döneminin çelişkileri, iktidarın tahakküm alanı ve muhalefetin mücadele yöntemleri hakkında okuyucusuna ipucu verdiğini belirten Alpar, dönemin toplumsal cinsiyet rejiminin de karikatürlerden anlaşılabileceğini belirtti.

Karikatür dergilerinin heteroseksüel cis erkek okuyucular için mizah ürettiğini ve LGBTİ+’ların, kadınların hikâyelerinin dışarıda kaldığını söyleyen Alpar, heteroseksizmin mizah alanını nasıl etkilediğini anlattı.

Karikatür dergilerinin siyasi açıdan muhalif bir yayın politikası izlediğini, ancak iktidarın sacayaklarından olan toplumsal cinsiyet ve heteroseksizme karşı muhalif mizah üretmediklerini, aksine var olan cinsiyetçi ve heteroseksist algıyı beslediklerini karikatür örnekleriyle ele alan Alpar katılımcılarla “nasıl bir mizah” sorusunu tartıştı.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam