02/04/2018 | Yazar: Aslı Alpar

Gazetelerin LGBTİ gündeminde bugün Milliyet, Hürriyet ve Haber Türk gazetelerinden haberler yer alıyor.

Heteroseksüellerin ayrıcalığı ve LGBTİ’lerin hakları Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gazetelerin LGBTİ gündeminde bugün Milliyet, Hürriyet ve Haber Türk gazetelerinden haberler yer alıyor.

Gazetelerin LGBTİ gündeminde bugün, Zerrin Özer’in söyleşini değerlendiren köşe yazarları ile ayrımcılık ve ayrıcalık kavramlarını ele alan Itır Bağdadi’nin yazılarına yer verdik.

Köşe yazarlarından Zerrin Özer değerlendirmesi

Milliyet gazetesinden Özay Şendir bugün yayınlanan köşesinde Zerrin Özer’in Posta gazetesine verdiği söyleşiyi değerlendirdi.

Şendir, söyleşide “kız çocukları evlenene kadar bakire olmalı”, “Türkiye'deki erkeklerin yarısı gizli biseksüel” diyen Özer’in açıklamalarını eleştiriyor. Şendir, "TRT'de program da yaparım, Erdoğan'ı da severim. Kime ne?" diyen Zerrin Özer’e “kendine yapılmasını istemediğin şeyi, başkasına yapma” diyor.

Aynı konu, Hürriyet gazetesinin Kelebek eki yazarı Onur Baştürk’ün de gündeminde. Baştürk, “Zerrin Özer bunu hep yapıyor, yeni bir şey değil ki. Mesela, ‘Türk erkeklerinin yüzde 50'si biseksüel’ cümlesini 2014 yılında Mesut Yar'm programına çıkağında da söylemiş, bu cümle o zaman da konuşulmuştu. Yani temcit pilavı gibi durup durup aynı şeyleri dillendiriyor Özer. Yeni bir cümlesi yok, yeni bir tavrı yok” cümleleri ile yorumladı.

Itır Bağdadi heteroseksüellerin ayrıcalıklarına değindi

Haber Türk Egeli gazetesinden Itır Bağdadi’nin bugün yayınlanan, “Hak mı ayrıcalık mı” başlıklı yazısı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik önyargıya karşı gerçek bir hak haberciliği örneği.

Bağdadi yazısında, sunucu Seda Akgül’ün TV8’de yayınlanan sabah programında gazete haberlerini yorumlarken transfobik ifadelerine ve heteroseksüllerin toplumda ayrıcalıklı olduğuna değiniyor. Ayrıca yazıda, hak ve ayrıcalık terimlerine değiniyor ve nefret söyleminin topluma verdiği zarara değiniyor.

Kaos GL Derneği 9 yıldır medyayı izliyor

Kaos GL Derneği 9 yıldır lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ) medyada yer alış biçimlerini izliyor. Her yıl yayınladığı medya izleme raporları ile hem medyadaki ayrımcı söylem, nefret söylemi, nefret suçu ve önyargıya dikkat çekmeye çalışıyor hem de medyada seyri takip ediyor. Derneğin 2017 yılına ait Medya Raporu'na buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: medya
nefret