10/12/2018 | Yazar: Can Kaya

Hevi LGBTİ+ Derneği’nin düzenlediği 1 Aralık HIV / AIDS Farkındalık Günü etkinliklerinde çeşitli atölye ve panellerin yanı sıra Aile Sağlığı Merkezleri de ziyaret edildi.

Hevi LGBTİ+ 1 Aralık’ta neler yaptı? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Hevi LGBTİ+ Derneği’nin düzenlediği 1 Aralık HIV / AIDS Farkındalık Günü etkinliklerinde çeşitli atölye ve panellerin yanı sıra Aile Sağlığı Merkezleri de ziyaret edildi.

Hevi LGBTİ+ Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği 1 Aralık HIV / AIDS Farkındalık Günü geniş katılımla gerçekleşti. Türkçe, Arapça, Farsça olmak üzere üç dilde gerçekleşen buluşmada Mülteci LGBTİ+'ların katılımı yoğundu. Buluşmada LGBTİ+'ların özelinde HIV ile yaşayanların maruz kaldığı HIV-fobi ve mücadele yöntemleri tartışıldı.

Buluşma ilk olarak "Mektuplar'la HIV" ile başladı

1 Aralık günü HEVİ'de bir araya gelen insanlar HIV deyince ilk akıllarına geleni, HIV ile yaşamanın kişiye neler hissettirdiğini ve HIV-fobi ile nasıl mücadele ettiklerini mektup yöntemi ile resimler ve yazılarla anlattı. Kolaylaştırıcılığını Ramtin ZİGORAT'ın üstlendiği atölyeye katılım genişti. Atölyenin ardından buluşma “HIV - AIDS Son Dönem Tıbbi Yöntemler ve Uygulamalar” adlı panel ile devam etti.

Türkiye'de son dönem tıbbi uygulamalar neler?

“Mektuplarla HIV” atölyesinden sonra başlayan Türkçe, Arapça ve Farsça düzenlenen panelde alanında uzman hekim ve psikologların katılımı ile HIV'in tanı ve izlem dönemleri, 4. nesil test yöntemleri ve CDC'nin (Centers for Disease Control and Prevention) 2017 yılında deklare ettiği; “Belirlenemeyen=Bulaştırmayan”ın ne olduğu üzerinde sunumlar yapıldı. Panelin ikinci bölümünde ise HIV-fobin yaşattığı travma ve mücadele yöntemleri konuşuldu. 

HEVİ HIV broşürleri ile bar ve kafelerde

Panelin ardından 1 Aralık Cumartesi gecesi, Hevi LGBTİ+ gönüllüleri olarak kafe ve barlara farkındalık yaratma amacıyla hazırlanmış olan Türkçe, Kürtçe, Arapça, Farsça ve İngilizce broşürlerin dağıtılması ile devam edildi.

Kadınlar anlattı

Boysan'ın Evi'nde gerçekleşen “Toplumsal Cinsiyet Temelinde HIV - AIDS ve İzolasyon” adlı panelde kadınlar anlattı. Panelde HIV ve yaşanan ayrımcılık özelinde kadın ve LGBTİ+'ların maruz kaldığı çoklu ayrımcılık ve bununla mücadele yöntemleri tartışıldı. Etkinliğe katılımın yoğun olması ile beraber bu alanda kadınların politika üretmesinin önündeki engeller de gündeme getirildi.

Aile Sağlık Merkezlerine ziyaret

Hevi LGBTİ+ Derneği sağlık komisyonunun üstlendiği çalışmada Beyoğlu ve civarındaki tüm Aile Sağlık Merkezleri ziyaret edilerek hazırlanan çok dilli HIV farkındalık broşürleri ve “Türkiye’den HIV hikâyeleri” adlı kitap sağlık çalışanlarına hediye edildi.

Hekimler ve yardımcı sağlık personelleri ile görüşen komisyon üyeleri, HIV ile yaşayanların sağlık hizmeti alırken maruz kaldıkları HIV-fobi ve sağlık çalışmaları olarak HIV ile yaşayanlara nasıl yaklaşımlarda bulunulmalı konularında da bilgiler verildi. 

Hevi LGBTİ+ Derneği’nin düzenlediği 1 Aralık HIV / AIDS Farkındalık Günü Sivil Düşün AB Programı desteği ile gerçekleşti. 

İlgili haber:

Hêvî LGBTİ’den 1 Aralık etkinlikleri


Etiketler: insan hakları, sağlık
İstihdam