11/05/2010 | Yazar: İÜ Radar

İ.Ü.

Homofobi Cerrahpaşa'da Radar'a yakalandı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesindeki homofobiye karşı buluşmaya 80 kişi katıldı. LGBT Öğrenci Topluluğu Radar'ın organize ettiği etkinliği, Tıp Fakültesi'nden Basın-Yayın Kulübü öğrencileri destekledi.

5. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın İstanbul Üniversitesi ayağı, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi LGBT Öğrenci Topluluğu Radar*'ın organize ettiği etkinliği, Tıp Fakültesi'nden Basın-Yayın Kulübü öğrencileri destekledi.

İki oturum halinde gerçekleşen etkinliğin ilk oturumu, Kaos GL'den Ali Erol ve Nevin Öztop'un konuşmacı olarak katılmasıyla gerçekleşti. Eşcinselliğin adlandırılışının ve anlamlandırılışının Türkiye seyri üzerine konuşan Ali Erol’un ardından moderatör Bayram Şahin, “Bakan Aliye Kavaf'ın “Eşcinsellik Hastalıktır” demeçlerinden sonra böyle bir etkinliğin Cerrahpaşa'da gerçekleşmesi çok anlamlıdır” dedi. Sunuşlardan sonra öğrencilerle soru cevap kısmına geçildi. 80 kişinin katıldığı oturum soru cevaplarla tamamlandı.
 
Bilgi Üniversitesinden Esra Ersan'ın modere ettiği ikinci oturumda, Galatasaray Üniversitesinden Doç. Dr. Nilgün Tutal Chevrion medyadaki homofobik söyleme dikkat çekerek, medyanın homofobinin devam etmesine ve yeni alanlarda yeni homofobik söylemler üretmesine değindi.
 
Bilgi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Aslı Tunç ve Doç. Dr. Yaman Akdeniz ise, “Ortam Sanal, Nefret Gerçek: Bloglar, Sosyal Medya Ağları ve Video Oyunlarında Homofobi"  adlı alt başlık içerisinde, sanal dünyada yükselen homofobi, erkek egemenliği ve militarizm üzerine sunumlar gerçekleştirdiler. Bilinçaltını besleyen, pek gün yüzünde durmayan oyunlar ve sanal dünyanın ürettiği homofobi sunumlarının ardından, soru cevapla ikinci oturum da yine öğrencilerin yoğun ilgisiyle sona erdi.
 
Etkinlik sonrası İ.Ü. Radar öğrencileri topluca sahil yolundan Hıdrellez meydanına geçtiler. Hıdrellez meydanında da “Eşcinseller susmayacak, susmayacaklar susmayacak” sloganları attılar.
 
*İstanbul Üniversitesi Radar Gey-Lezbiyen-Biseksüel-Transgender Öğrenci Topluluğu
 

 


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam