11/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin düzenlediği Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar, 2018’in ilk altı ayında on kentte LGBTİ+ hakları için bir araya getirdi.

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar 2018’in ilk yarısında hangi şehirlerdeydi? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin düzenlediği Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar, 2018’in ilk altı ayında on kentte LGBTİ+ hakları için bir araya getirdi.

Ordu, 11 Şubat 2018

Kaos GL Derneği, Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar kapsamında 2018’in ilk yarısında 10 kentte etkinlikler düzenledi, Kaos GL’den LGBTİ+ hak savunucuları düzenlenen etkinliklere konuk oldu. 

Kaos GL, LGBTİ+ hakları için Ocak’tan Haziran’a; Ordu, Bodrum, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Konya, İstanbul, Denizli, Trabzon ve Eskişehir’de homofobi karşıtlarıyla bir araya geldi.

“Normların içine hapsolmuş bütün öğrenciler için”

10-11 Şubat’ta Ordu Kadını Güçlendirme Derneği ile birlikte Ordu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencilerine yönelik iki günlük bir farkındalık eğitimi verildi. Eğitim, Sosyal Hizmet Uzmanı Burcu Yamaner ve Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel’in katkılarıyla gerçekleşti.

Eğitimde öğrencilerin meslek yaşantılarında karşılaşabilecekleri örnek olaylarla canlandırma etkinlikleri yapıldı. Öğrenciler bu örnek olaylarda ayrımcı olmayan uygulamaları ve müdahaleleri değerlendirerek kendi yaşantılarından örnekler verdi.

Bodrum, 17 Şubat 2018

“Lezbiyen, trans ve biseksüel kadınlara karşı ayrımcılık uygulanıyor”

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşma 17 Şubat’ta Muğla, Bodrum'daydı. Muğla’da faaliyet gösteren Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ile ortak düzenlenen atölyede Kaos GL’den Seçin Tuncel, Pembe Hayat Dayanışma Derneği’nden Buse Kılıçkaya ve trans aktivist-oyuncu Esmeray katıldı.

“Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı, Nefret Saldırıları ve Şiddet” isimli atölyede konuşmacı ve katılımcılar, yaşadıklarını paylaşarak birbirlerine güç verdi. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan LGBTİ’lere yönelik nefret söylemine ve ayrımcılığa dikkat çekerek atölye hakkında "Kadın olmanın farklı halleri var. LGBT hareketi içinde lezbiyen, trans, biseksüel kadınlar var ve bunlara karşı da farklı bir ayrımcılık uygulanıyor. Birbirimizin arasındaki o nefret söylemi ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için yüzleşme atölyeleri oluyor aslında bu atölyeler” dedi.

Bursa, 25 Şubat 2018

Bursa’da “queer teorinin düşünsel kaynakları” konuşuldu

Kaos GL ve Özgür Renkler Derneği’nin 25 Şubat’ta Bursa'da düzenlediği “Queer Teorinin Düşünsel Kaynakları” etkinliğine Kaos GL Akademik ve Kültürel Çalışmalar Program Koordinatörü Aylime Aslı Demir konuşmacı olarak katıldı.

Demir, queer teorinin ortaya çıkışını ve hem akademide hem de toplumsal mücadeledeki önemini anlattı. Söyleşi, Aylime Aslı Demir’in cinsiyeti, toplumsal cinsiyeti ve arzuyu kuramsallaştırma çerçevesinde heteroseksist ve tek tipçi görüşün eleştirisini yaparak, “Eşcinselliğin bir başlangıç tarihi var mi?” sorusuyla başladı. Yaklaşık 2 saat süren etkinlik boyunca Demir, “homofil yaklaşımları”, eşcinsel özgürleşmesini, eşcinselliğin kavramlaşmasını, eşcinselliğin kimlikleşme sürecini aktardı. “Eşcinsel” kimliğin hem tarihsel hem de kültürel farklılaşmasından bahsetti.

“Ayrımcılık Karşıtı Dersler bir karşılaşma alanı”

İstanbul MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, 14 Mart’ta “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Okulu Dönüştürmek” paneli düzenledi. Bölümden Ezgi Toplu Demirtaş ve Melike Acar’ın organize ettiği panelde Kaos GL’den Seçin Tuncel, Bilgi Üniversitesi Seçbir’den Melisa Soran, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Nurgül Öztürk ve Sabancı Üniversitesi Mor Sertifika Programı’ndan Ayşegül Taşıtman konuştu.

Seçin Tuncel, Ayrımcılık Karşıtı Dersler programını anlattı. Ayrımcılık Karşıtı Dersler’in 2000’lerin ortasında başladığını ve her sene düzenli olarak Ankara’daki üniversiteleri ziyaret ettiğini söyledi. Eğitim, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakültelere giderek derslerde sunum yaptıklarını belirtti.

“Sağlık hakkına herkesin eşit erişimi sağlanmalıdır”

Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) tarafından düzenlenen “Risk altındaki gruplar ve temel hak ihlalleri” başlıklı 6. Ulusal İnsan Hakları ve Barış Kış Kampı 6-7-8 Nisan tarihlerinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Risk altındaki grupların sağlık hizmetlerine erişimleri isimli oturuma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp tarihi ve Etik Anabilim Dalı’ndan Dr. Şükrü Keleş ve Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel katıldı. Tuncel, toplumsal cinsiyet normlarının henüz doğmadan insan hayatını etkilediğini belirtti. Bu normlar ve kodların nasıl bir bebeklik, çocukluk, ergenlik, gençlik, yetişkinlik, veya yaşlılık geçireceğimizi belirlediğini hatırlatarak “Sağlığa erişimi değerlendirirken de bu ikili cinsiyet sistemi ile kurulmuş bir tıp alanından bahsetmek mümkün” dedi.

LGBTİ+’lar için Sosyal Hizmet!

Kaos GL Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Diyarbakır Şubesi 21 Nisan’da bir araya geldi. Kaos GL’den Seçin Tuncel ve Tarık Şimşek’in katıldığı etkinlikte LGBTİ+’ların sosyal hizmetlere erişimi tartışıldı.

Sosyal hizmet, sivil toplum ve LGBTİ+’lar

Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel, 25 Nisan’da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde Yard. Doç. Dr. Duru Şahyar Akdemir’in verdiği “Sosyal Hizmet ve Sivil Toplum” dersine konuk oldu.

Ayrımcılığa Karşı Dersler kapsamında yapılan etkinliğe alan öğrenciler katıldı. Tuncel, sosyal hizmetlerin herkes için eşit ve kapsayıcı olması gerektiğini vurgulayarak LGBTİ+’ların bu hizmetleri alırken karşılaştığı sorunları aktardı.

Mikro, mezzo, makro düzeyde LGBTİ’lerle sosyal hizmet

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Eskişehir şubesi ev sahipliğinde sosyal hizmet ve LGBTİ’ler üzerine söyleşi yapıldı. Derneğin uzmanlara ve uzman adaylarına dönük vaka çalışmaları kapsamında yapılan söyleşi 7 Mayıs’ta gerçekleşti. Kaos GL Derneği’nden Yıldız Tar’ın konuştuğu sosyal hizmet uzmanı adayı öğrenciler katıldı.

Sosyal hizmetlerin mikro, mezzo ve makro düzeyde müdahale yaklaşımını aktaran Tar, “Sosyal hizmet uzmanı mikro düzeyde danışanının güçlendirirken mezzo düzeyde yaşanan sorunlara karşı destek grupları oluşturma ve makro düzeyde LGBTİ’lerle ilgili politika ve mevzuatları değiştirme yönünde çalışmalar yapmalıdır” dedi.

Trabzon, 22 Mayıs 2018

Homoseksüelden hak talep eden eşcinsele…

Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İletişim Fakültesi öğrencileri “Toplumsal Cinsiyet ve Medya” ile “Yeni Toplumsal Hareketler” derslerinde LGBTİ mücadelesinin seyrini tartıştılar.

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programı kapsamında gerçekleşen Trabzon etkinliklerinin ilkinde, 22 Mayıs Salı günü, Şahinde Yavuz'un "Toplumsal Cinsiyet ve Medya" öğrencileriyle buluşan Ali Erol, ilk bölümde cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve toplumsal cinsiyet kavramlarını ele aldı. Devamında Erol, LGBTİ konusunun lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks açılımı üzerinden “toplumsal cinsiyet” tartışmaları kapsamındaki seyrini anlattı.

“Toplumsal Cinsiyet ve Medya” öğrencileri ile buluşmanın ikinci bölümünde ise LGBTİ konusunun “medya” ile ilişkisini tartışan Erol, medyanın homofobisinin bitmeyeceğini ama medyayı etkilemenin ve dönüştürmenin mümkün olduğunu söyledi ve basından haber örnekleriyle süreci anlattı.

Antalya Onur Haftası’nda “Söz Bizde”

Antalya 2. Onur Haftası etkinlikleri kapsamında BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu ev sahipliğinde Söz Bizde paneli yapıldı. 21 Haziran’da gerçekleşen panelde Antalya BİZ Topluluğu, Denizli LGBTİ ve Aileleri Topluluğu, Isparta Enjoy LGBTİ İnisiyatifi ve Kaos GL adına konuşmacılar yer aldı. Kaos GL’den Seçin Tuncel, OHAL koşullarının yarattığı LGBTİ’lerin yaşantısına dönük tehditleri, kısıtlamaları, saldırıları aktardı. Dönemsel olarak hak ihlallerinin bu süreçte daha yoğun ve çeşitli alanlarda yoğunlaştığını belirtti. Askerlik, istihdam, ihraçlar gibi alanlara özellikle değindi.

Denizli, 30 Haziran 2018

LGBTİ+ hak mücadelesinin tarihsel seyri…

Kaos GL Derneği, Denizli LGBTİ+ Aileleri Oluşumu’nun bu yıl ikincisini düzenlediği Onur Haftası’ndaydı. 30 Haziran'da gerçekleşen açılış etkinliğinde Kaos GL Medya ve İletişim Koordinatörü Yıldız Tar, “İnsan hakları bağlamında LGBTİ+ hakları: Nerden nereye?” başlığıyla konuşma yaptı.

Ayrımcılığın toplumsal adaleti zedelediğini hatırlatan Tar, “Ayrımcılık bazen görmezden gelme bazen de farklı muamele ile kendini gösterir. Her iki biçimde de ayrımcılığa uğrayan kişinin toplumsal hayatın bütününe katılımını zedeler, imkansız kılar en iyi ihtimalle görünmezliğe hapseder” şeklinde konuştu. Görünmez kılınmaya karşı, kendi hikayeni anlatma ve adınla çağrılma mücadelesine değindi.

Homofobi Karşıtı Buluşma nedir?

Homofobi Karşıtı Buluşma Kaos GL tarafından koordine edilen ve 2006’dan beri her yıl, 17 Mayıs Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle düzenlenen homofobi ve transfobiye karşı örgütlenen bir etkinlik.

Homofobi Karşıtı Buluşma ilk kez 2006 yılında yapıldı. İlk 3 yılında Ankara ile sınırlı kalan Buluşma, 4. yılında 6 şehre, 2010 yılında ise 5 Mart-16 Mayıs tarihleri arasında 16 şehre yayıldı. 2014 yılında 37 ayrı şehirde homofobi karşıtı etkinlikler organize edildi. 2015 yılında 28 şehirde 40 etkinlik, 2016’da 35 şehirde 55 etkinlik; 2017'de ise 17 şehirde 26 etkinlik düzenlendi. 

Homofobi ve transfobiye karşı şehrinizde etkinlik düzenlemek, Kaos GL’yi davet etmek isterseniz bilgi@kaosgldernegi.org adresine mail atmanız yeterli!


Etiketler: insan hakları
İstihdam