28/05/2018 | Yazar: Kaos GL

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, toplumsal cinsiyet, medya ve Yeni Toplumsal Hareketler kapsamında LGBTİ’lerin mücadele seyri konuşuldu.

Homoseksüelden hak talep eden eşcinsele… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, toplumsal cinsiyet, medya ve Yeni Toplumsal Hareketler kapsamında LGBTİ’lerin mücadele seyri konuşuldu.

Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İletişim Fakültesi öğrencileri “Toplumsal Cinsiyet ve Medya” ile “Yeni Toplumsal Hareketler” derslerinde LGBTİ mücadelesinin seyrini tartıştılar.

KTÜ İletişim Fakültesi’nden Şahinde Yavuz’un “Toplumsal Cinsiyet ve Medya” ile Ekin Kadir Selçuk’un “Yeni Toplumsal Hareketler” derslerine Kaos GL’den Ali Erol katıldı.

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programı kapsamında gerçekleşen Trabzon etkinliklerinin ilkinde, 22 Mayıs Salı günü, Şahinde Yavuz'un "Toplumsal Cinsiyet ve Medya" öğrencileriyle buluşan Ali Erol, ilk bölümde cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve toplumsal cinsiyet kavramlarını ele aldı. Devamında Erol, LGBTİ konusunun lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks açılımı üzerinden “toplumsal cinsiyet” tartışmaları kapsamındaki seyrini anlattı.

“Toplumsal Cinsiyet ve Medya” öğrencileri ile buluşmanın ikinci bölümünde ise LGBTİ konusunun “medya” ile ilişkisini tartışan Erol, medyanın homofobisinin bitmeyeceğini ama medyayı etkilemenin ve dönüştürmenin mümkün olduğunu söyledi ve basından haber örnekleriyle süreci anlattı.

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programıyla Trabzon’da gerçekleştirilen ikinci etkinlik 23 Mayıs Çarşamba günü, Ekin Kadir Selçuk’un “Yeni Toplumsal Hareketler” dersi kapsamında oldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İletişim Fakültesi, Ekin Kadir Selçuk'un "Yeni Toplumsal Hareketler" dersinde konuşan Ali Erol, hastalıktan herkes için cinsel özgürlük isteyen hak talebine, inkârdan tanınma ve eşitlik mücadelesine evrilen LGBTİ mücadelesinin seyrini ve Kaos GL’nin çalışmalarını anlattı.

2010’dan bu yana Trabzon Homofobi Buluşmaları…

Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında Trabzon’da ilk etkinlikler 2010 senesinde yapıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Kitap ve Sosyal Araştırmalar Kulübü (KSAK) üyelerinin ev sahipliğinde başlayan etkinlikler her yıl çeşitli programlarla sürüyor.

*Bu etkinlik Kaos GL Derneği’nin 2006 yılından beri sürdürdüğü Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programı kapsamında yapılmıştır.


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam