19/01/2007 | Yazar: Kaos GL

Türkiye’de demokrasi ve barış bir yara daha aldı. Türkiye’deki Ermeni cemaatinin ilk Türkçe-Ermenice haftalık gazetesi olan Agos’un kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink öldürüldü.

Hrant Dink öldürüldü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye’de demokrasi ve barış bir yara daha aldı. Türkiye’deki Ermeni cemaatinin ilk Türkçe-Ermenice haftalık gazetesi olan Agos’un kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink öldürüldü.

KAOS GL

Agos gazetesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink, bugün (19 Ocak) öğleden sonra gazetesinden çıkarken kimliği bilinmeyen bir erkek tarafından tabanca ile başından iki kurşunla vurularak öldürüldü.

Kimdir?

Hrant Dink 15 Eylül 1954'te Malatya'da doğdu. Anne-babası 1961 yılında Malatya'dan İstanbul'a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi ailenin bölünmesinin ardından Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirildi.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlendi.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi, kırtasiye işini sürdürürken, eşi Rakel’le birlikte, kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı. Dink, Denizli Piyade Alayı'nda sekiz ay askerlik yapar.

Bazı cemaat gazetelerinde kitap eleştirileri ile başlayan yazı hayatı, basında çıkan yalan haberlere gönderdiği düzeltmeler ile duyulmaya başlar. Patrikhane’ye, ‘Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır’ diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerir. 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos gazetesi'nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlenir. Agos dışında Zaman gazetesi'nde yazar. Ermeni Diasporasına 1915 olayları için soykırım kelimesini içermeyen daha yumuşak muhalefet yürütmeleri çağrısında bulunan Dink, Ekim 2005'te "Türklüğe hakaret"ten 6 ay hapis cezası aldı.

Agos gazetesindeki 2004 yılında yazdığı bir dizi yazıda "Türklüğü yayın yoluyla aşağılamakla" suçlanan yazar Hrant Dink, altı ay hapis cezasına çarptırılmış, cezası daha sonra ertelenmişti.


Etiketler: medya
Dijital