10/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Medya İzleme Raporu’ndan Hürriyet gazetesinin 2017’de LGBTİ haberciliği…

Hürriyet gazetesi LGBTİ’leri nasıl gördü? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Medya İzleme Raporu’ndan Hürriyet gazetesinin 2017’de LGBTİ haberciliği…

Kaos GL Derneği, LGBTİ’lerin gazetelerde nasıl yer aldığına ilişkin 2017 Medya İzleme Raporu’nu geçtiğimiz aylarda yayınladı. Raporda, yerel ve ulusal medyada temsilin yanı sıra gazetelere özgü veri ve yorumlar da yer alıyor.

Rapora göre, 2017 yılında en çok LGBTİ içerikli haber yayınlayan Hürriyet gazetesinde durum ne?

Hürriyet’in 2017’de LGBTİ haberciliği

Hürriyet gazetesinde 2017 yılında yayınlanan 155 haber, söyleşi ya da köşe yazısının 14 tanesinde LGBTİ’lerin sadece ismi geçti. LGBTİ’lerin metnin konusu olmadığı sadece isim olarak yer aldığı 14 tanesi çıktığında bir yıl boyunca Hürriyet gazetesi LGBTİ’lerin yer aldığı, 103’ünü hak haberciliği kapsamında değerlendirdiğimiz 141 haber, söyleşi ya da köşe yazısı yayınladı.

Hürriyet gazetesinin bir yılda yayınladığı içeriklerin 26’sında LGBTİ’lere yönelik hak ihlali tespit edildi. 10 metin LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi içerirken; 12 metinde ayrımcı dil kullanıldı. Hürriyet bir yılda 2 haberde LGBTİ’lerin düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal etti.

Gazetenin 2017 önyargılı içerik karnesi ise şöyleydi: Hürriyet gazetesi 35 haber, söyleşi ya da köşe yazısında LGBTİ’lere yönelik önyargıları besledi; önyargılı bir dil kullandı. Gazetede en sık rastlanan önyargı örneği LGBTİ’leri kriminalleştirmek oldu. 15 metinde LGBTİ varoluşu ve kimlikleri suç ve suçlu olarak lanse edildi. Gazete; 12 metinde ise LGBTİ’lere ilişkin yanlış bilgilerin yaygınlaşmasına yol açtı.

Rapor hakkında

Dokuz yıldır medyada LGBTİ temsilini mercek altına alan derneğin 2017 yılı raporu için araştırmayı Ali Özbaş, Aslı Alpar ve Yıldız Tar yürüttü. Raporu ise derneğin Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar yazdı.

Raporda, genel tablonun yanı sıra gazete bazlı incelemeler de yer alıyor. Yerel basın için ayrı bir başlıkla şehirlere ve o şehirlerde yayınlanan haberlere odaklanılıyor. Medya izleme araştırma sonuçlarına ilişkin sonuçların yanı sıra seçilen haberler detaylıca inceleniyor. Raporun son iki bölümünde hem LGBTİ odaklı habercilik kılavuzu hem de nefret suçu ve söylemine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

İlgili haberler:

2017’de basın LGBTİ’leri “suçlu” gösterdi

Medya İzleme Raporu online ortamda!

“Medyada LGBTİ’leri özne olarak görmeyen dil hakim”

Medya Okulu Antalya’daydı: BİZ’im de hikayemiz var!

 


Etiketler: medya
Nefret