16/06/2023 | Yazar: Kaos GL

“Devleti yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz: Şiddet kullanmayın! İmzalarınıza ve iç hukukunuza uygun davranın! LGBTİ+ mücadelesini özgür bırakın!”

İHD’den Emniyet’e çağrı: Onur Yürüyüşü’nü engellemeyin! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Evrim Kepenek / Bianet

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu, bugün dernek binalarında Onur Yürüyüşü yasaklarına ilişkin açıklama yaptı. İHD, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne seslenerek, “Onur Yürüyüşü’nü engellemeyin” dedi.

İHD LGBTİ+ Komisyonu adına konuşan Cüneyt Yılmaz, “Her yıl olduğu gibi bu yılda, 19-25 Haziran tarihleri arasında LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yapılacak. Bizler insan hakları savunucuları olarak, bu etkinlikleri yakından takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

1969 yılında, New York Stonewall’da başlayan LGBTİ+ direnişinin bugün de varlığını devam ettirdiğini hatırlatan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidarların, bizlere “normal” olarak dayattıkları her türlü anlayışa karşı LGBTİ+ hareketinin yürüttüğü mücadeleyi son derece onurlu bir mücadele olarak değerlendiriyoruz.

“LGBTİ+ mücadelesi maalesef ki Türkiye’de yerleşik devlet anlayışı tarafından, adeta nefret objesi haline getirildi. Devlet, erkek egemen, militer ve feodal bir dil kullanarak, LGBTİ+ mücadelesini ve LGBTİ+ bireyleri tehdite, hakarete ve şiddete açık hale getiriyor.

“Oysa Türkiye Cumhuriyeti devleti, kendi iç hukukunda da Türk Ceza Kanunu 122’ inci madde ile her türlü ayrımcılığı suç olarak değerlendirmiştir. En önemlisi, anayasayla iç hukukun üzerinde kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14’üncü maddesine göre dil, din, ırk, cinsiyet gözetilerek ayrımcılık yapmak yasaktır.

“İç hukuk ve uluslararası hukuktaki bu düzenlemelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti devleti, LGBTİ+ mücadelesine ve LGBTİ+ bireylere karşı açık bir ayrımcılık yaparak şiddet içeren bir dil kullanmaktadır.

Geçtiğimiz senelerdeki onur haftası etkinlikleri basıldı, engellendi ve gözaltı şiddetiyle sonuçlandı. Kamuoyundan da bilindiği üzere gözaltına almaya çalıştığı kadını taciz eden, tacizi kameralara kaydedilen amirler terfii ile ödüllendirildi.

Bu mücadelenin sadece Haziran aylarında değil, Beyoğlu’nun her sokağında her saat devam ettiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Engellemeye çalıştığınız şey bir ideoloji, bir siyasi parti, bir dernek değildir. LGBTİ+ ların yaşamlarıdır. Ve bu engellenebilecek bir şey değildir.

“LGBTİ+lara dayatmaya çalıştığınız bu yeni yaşam formu, kabul edilemez. İlkokul sıralarına kadar indirmeye çalışılan dinci-gerici politikaları güçlendirerek oluşturmaya çalıştığınız nefret odaklarına son vermelisiniz.

“Uygulanan bu yasaklar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin açık ihlalidir. Bu ihlal Uluslararası Mahkemelerde suç olarak görülmektedir. Derhal bu yasaklara son verip tüm sokakları LGBTİ+lara açmanız ve güvenlik sağlamanız gerekmektedir.

“Bizler İnsan Hakları Derneği LGBTİ+ Komisyonu olarak, 2023 yılının Onur Haftası’nda LGBTİ+ mücadelesinin yanında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Devleti yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz.

“Şiddet kullanmayın!

“İmzalarınıza ve iç hukukunuza uygun davranın!

“LGBTİ+ mücadelesini özgür bırakın!”


Etiketler: insan hakları, onur yürüyüşü
İstihdam