31/01/2022 | Yazar: Kaos GL

İHD İstanbul Şube’de LGBTİ+ Komisyonu kuruldu. Komisyon, hak ihlali başvuruları alacak.

İHD İstanbul Şube LGBTİ+ Komisyonu kuruldu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube’de LGBTİ+ Hakları Komisyonu kuruldu. İHD, dün (30 Ocak) dernek binasında yapılan basın açıklamasıyla komisyonun kurulduğunu kamuoyuna duyurdu.

Komisyon, LGBTİ+’ların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin başvuru almaya başlayacak:

“Ayrımcılığa ve nefrete uğrayan her bireyin hakkını koruyan, hak ve insan temelli olan tüm eksikliklerin karşısında olan İHD, LGBTİ+’ların yaşadığı tüm hak ihlallerinin karşısında duracaktır. Yaşanan tüm hak ihlalleri, devlet baskısı, mahalle baskısı, erk zulmü ve patriyarkanın işlediği suçlarda, görsel medya, yazılı medya ve sosyal medya ile körüklenen nefret söylemleri sonucu temaslı, veyahut dijital olarak yaşanan taciz, mobbing ve diğer tüm hak ihlalleri için komisyonumuza başvurular yapılabilir.”

Komisyonun kuruluş deklarasyonu tam metni aşağıda yer alıyor:

Yaşadığımız coğrafyada LGBTİ+ mücadelesi 40 yıla yakın zamandır devam ediyor. Bu süreç içinde açılıp kapanan dernekler, küçük dayanışma grupları ve forumlar da bu mücadelenin temel taşlarındaki en büyük etkendir.

Türkiye’de ve dünyada yaşayan her LGBTİ+’nın uğradığı hak ihlalleri, dünyanın her yerinde aynı zihniyetle beslenen cis-patriyarkanın ördüğü, koruduğu ve beslediği nefret sarmalının sonucudur. Bu sarmal her geçen gün hayatlarımıza biraz daha sirayet ediyor, yaşadığımız alandaki çemberi biraz daha daraltıyor. Ülkemizde ise her nasıl oluyorsa, gündemdeki tüm gelişmeler bir şekilde LGBTİ+ nefretine dönüşmekte. Her seferinde eli satırlı erkeklerin dillerinde “sapık” olarak anılmaktayız. Özellikle Diyanet’in ‘Nefret Hutbesi’ ile başlayan LGBTİ+’lara yönelik cihat çağrısı, yandaş medyanın etkisi ile büyük bir şiddet sarmalına dönüşmüştür. Birbirini tetikleyen bu süreçler sonunda artık devlet kurumları da bu suçun ortağı olmuştur. Öyle ki devletin en yetkin şahsı (cumhurbaşkanı) dahi çıkıp LGBTİ+’ları hedef göstermiş, terörist ilan etmiştir.

Bizler tüm bu saldırıların münferit olmadığını biliyoruz.  İktidarın paramiliter çeteleri tarafından gerçekleştirilen bu dijital saldırılar LGBTİ+ların katledilmesine ve intiharına giden yola zemin hazırlıyor.. Cezasızlık politikası sonucu korunmasız olan LGBTİ+’lara dönük örgütlü yönetilen bu nefret sonucu ölümler “müstehak” olarak algılanıyor. Bu yüzden yıllardır “Nefret Cinayetleri ve İntiharları Politiktir” diyoruz, bu yüzden “ Trans Cinayetleri ve İntiharları Politiktir’’ diyoruz.

Bununla yetinmeyen iktidar varoluşlarımızı bahane ederek İstanbul Sözleşmesine saldırmış ve sözleşmeyi bir gece ansızın feshetmiştir. Haklarımıza, hayatlarımıza, kazanımlarımıza saldıran ve bunu LGBTİ+’ları yalnızlaştırma hamlesi olarak gören iktidara bir sözümüz var.

Bu ülkede milyonlarız, birbirinden vazgeçmeye niyeti olmayanlarız, her şeye rağmen güvenli alanlarımızı var ediyor, örgütleniyor, güçleniyor ve iyileşiyoruz.

Bu pratiğin bir örneği de İHD çatısı altında kurmuş olduğumuz LGBTİ+ Komisyonumuzdur.

Kurulduğu ilk günden bu yana insanı önceleyen İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) çatısı altında LGBTİ+’lara ait bir komisyonun eksikliğini çok uzun yıllardır hissetmiş ve eksikliğin giderilmesi noktasında yolları kesişmiş lubunyalar olarak dernekle yaptığımız görüşmeler sonucu komisyonumuzu kurmuş bulunmaktayız.

İHD LGBTİ+ komisyonu, erkek egemen toplumda filizlenen cinsiyetçiliğin, homofobi, transfobi, bifobi, erkeği güçlendirip kadını ve LGBTİ+’ları yok sayan ve bütün dışlayıcı söylemlerin bir ideolojiye dönüşmesinin önüne geçme amacıyla kurulmuştur.

Ayrımcılığa ve nefrete uğrayan her bireyin hakkını koruyan, hak ve insan temelli olan tüm eksikliklerin karşısında olan İHD, LGBTİ+’ların yaşadığı tüm hak ihlallerinin karşısında duracaktır.   Yaşanan tüm hak ihlalleri, devlet baskısı, mahalle baskısı, erk zulmü ve patriyarkanın işlediği suçlarda, görsel medya, yazılı medya ve sosyal medya ile körüklenen nefret söylemleri sonucu temaslı, veyahut dijital olarak yaşanan taciz, mobbing ve diğer tüm hak ihlalleri için komisyonumuza başvurular yapılabilir.

Komisyona whatsapp, mail, telefon yoluyla ve derneğe gelinerek ulaşılabilir. Başvurular ise komisyon ve başvuran kişi/kişiler dışında kimseyle paylaşılmayacak olup dosyası saklı tutulacaktır.

Başvuru koşulları ve irtibat yolları toplantıdan sonra basına verilecektir.

Holdinglerde, holdinglerin çay ocaklarında, fabrikalarda, konfeksiyonlarda, devlet dairelerinde, sokaklarda, okullarda, kampüslerde, bakkallarda, mağazalarda, beyaz yakalı mavi önlüklü, ojeli tırnaklar, nasırlı eller. Nerede ne şartlarda kim varsa İHD LGBTİ+ komisyonu herkesle dayanışma içinde olacaktır.

Bizler Kız gibi koşan, karı gibi gülenler olarak anılanlarız

Kadın mıdır erkek midir belli değil denilenleriz

Kız Remzi’ler Erkek Fatmalar, Dönme Hasan’larız

Tüm dışlayıcı sözleri patriyarkanın suratına çarpanlarız

Stonewall’dan aldığımız direnci Ülker sokakta büyütüp tüm ülkeye yayanlarız

Güçleniyor örgütleniyor büyüyoruz. Çoğalmıyoruz özgürleşiyoruz.

LGBTİ+’lar Yalnız ve Yanlış Değildir.

LGBTİ+ HAKLARI İNSAN HAKLARIDIR

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi LGBTİ+ Komisyonu


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: insan hakları
İstihdam