08/02/2021 | Yazar: Kaos GL

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon: “Süleyman Soylu, ‘sapkın LGBTİ+’ sözünü kullanarak gerek iç hukuku, gerekse uluslararası hukuku ihlal ederek ayrımcılık suçu işlemiştir.”

İHD İstanbul Şubesi: “Süleyman Soylu ayrımcılık suçu işlemiştir” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, bir açıklama yayınlayarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ayrımcılık suçu işlediğini belirterterek “‘Devlet dili’ ile yapılan ayrımcılığın tüm toplum için bir tehlike yarattığını düşünüyoruz. Ayrımcılık suçtur ve bu suçu işlemekten vazgeçin!” çağrısında bulundu:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz hafta Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan olaylar ile ilgili konuşmasında ‘sapkın LGBTI+liler’ diyerek açıkça ayrımcılık suçu işlemiş ve bir cinsiyet kimliğini hedef göstermiştir.”

“Ayrımcılık, TCK'nın 122. maddesi ve Türkiye'nin de imzasının bulunduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 14. Maddesi ile yasaklanmıştır. Ayrıca, T.C. devletinin imzaladığı Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi'nin 4. Maddesinde ‘Temel haklar ve ayrım gözetmeme’ başlığı altında ‘cinsiyet yönelimi ve cinsel kimlik’ koruma garantisi altına alınmıştır.”

“Cinsiyet kimliği kişiye bağlı bir haktır ve sorgulanamaz. Özellikle devlet güçleri imzaları ile kendilerini bağıtladıkları konularda çok dikkatli bir dil kullanmalıdırlar. Süleyman Soylu, ‘sapkın LGBTI+’ sözünü kullanarak gerek iç hukuku, gerekse uluslararası hukuku ihlal ederek ayrımcılık suçu işlemiştir.”

“İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak ‘devlet dili’ ile yapılan ayrımcılığın tüm toplum için bir tehlike yarattığını düşünüyoruz. Ayrımcılık suçtur ve bu suçu işlemekten vazgeçin!”


Etiketler: insan hakları
İstihdam