21/02/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL kurucularından Ali Erol beş günlük gözaltı sürecinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.

İnsan hakları hepimizin ihtiyacı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL kurucularından Ali Erol beş günlük gözaltı sürecinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturulan Erol’a insan hakları savunucularından dayanışma mesajları geldi.

1994 yılında Kaos GL dergisini çıkarmaya başlayan ilk ekipte yer alan, Kaos GL kurucularından LGBTİ aktivisti Ali Erol 2 Şubat Cuma sabahı hayat arkadaşıyla birlikte yaşadığı evine düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındı.

Erol, 6 Şubat’a kadar gözaltında tutuldu. Ali Erol’un gözaltına alınma gerekçesine dair net bir bilgi verilmezken, Emniyet’teki sorgusundan barışı savunan sosyal medya paylaşımları soruldu.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Songül Akbay, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden Cevahir Canpolat, Seyri Sokak’tan Sibel Tekin ve yazar Emek Erez’in de olduğu çok sayıda isim de aynı gün gözaltına alındı.

LGBTİ hak savunucusu Ali Erol, Emniyet’teki ifadesinin ardından 6 Şubat’ta Savcılığa; oradan da adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 5. Sulh Ceza Hakimliği, Erol’un adli kontrol talebiyle serbest bırakılmasına karar verdi.

“Düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlali”

Kaos GL Derneği gözaltı sürecine ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“2 Şubat Cuma günü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara’da hayat arkadaşıyla yaşadığı evden gözaltına alınan kurucularımızdan LGBTİ hak savunucusu Ali Erol, bugün Emniyet’teki ifadesinin ardından Savcılığa; oradan da adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 5. Sulh Ceza Hakimliği, Erol’un adli kontrol talebiyle serbest bırakılmasına karar verdi.

“Kısıtlılık kararı olduğu için detaylarını öğrenemediğimiz bu gözaltı ve devam eden soruşturma süreci, düşünce ve ifade özgürlüğünün apaçık ihlalidir. Ankara'da Kasım 2017'de valiliğin getirdiği "süresiz LGBTİ etkinlik yasağının" ardından Ali Erol'un sosyal medyada barış talep ettiği gerekçesiyle gözaltına alınması ve soruşturulması; LGBTİ haklarına dönük engelleme ve baskıların arttığını bir kez daha ortaya koydu.

“İnsan hakları savunucularına dönük bu baskı, gözaltı ve soruşturmalar; insan haklarına ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. İnsan haklarına herkesin ihtiyaç duyduğunu bir kez daha yineliyoruz.

“Her yıl binlerce insan hakları savunucusu uydurma ya da saçma sapan gerekçelerle uzun süren, zaman ve para gerektiren, çoğunlukla da adil olmayan yargı süreçleri aracılığıyla susturulmaya çalışılıyor. İnsan hakları alanında verilen uzun mücadele bize gösteriyor ki, insan hakları savunucularını susturmanın etkisi doğrudan o grupları baskı altına almaktan daha yıldırıcı ve daha uzun soluklu olabilir. Cesaret gösterip sivil örgütlenmelerin başlaması için emek sarf eden, ses çıkaran, cesareti ve çalışmalarıyla saygınlık toplayan insan hakları savunucularını susturmak güçlü bir araç. İnsan hakları savunucularının cesaretini korku çemberiyle bastırmaya çalışmak tam da bu hakları ihlal edenlerin artık alışıldık taktiklerinden biri. İşte bu yüzden, insan hakları savunucularının korunması bugün dünyadaki tüm insan hakları kuruluşları için temel bir çalışma alanı. Çünkü cesaret kadar, korku da bulaşıcı ve korkuyu ancak cesaretin arkasında durarak yenebiliriz.”

Erol’a destek mesajları

Erol’un gözaltına alınmasına insan hakları kuruluşlarından tepki geldi. ABD merkezli insan hakları örgütü OutRight Action, Erol’un derhal serbest bırakılmasını talep etti. “LGBTİ ve insan hakları savunucularının soruşturulmasına son” çağrısı yaptı.

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Ali Erol’un gözaltına alınmasını “LGBTİ hak savunucularına dönük tehditlerin sembolü” olarak değerlendirdi. İnsan haklarını savunmaktan vazgeçmemek gerektiğini belirten Roth, Türkiye ile müzakerelerde Erol’un gözaltına alınmasının gündemleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Batı Balkanlar ve Türkiye'deki LGBTİ örgütlerini bünyesinde toplayan çatı örgüt Eşit Haklar Derneği- Equal Rights Association (ERA) da açıklamasında ifade özgürlüğüne değindi. Kaos GL’nin çağrısını yineleyerek Erol’un serbest bırakılmasını talep etti.


Etiketler: insan hakları
Nefret