23/06/2022 | Yazar: Kaos GL

Onur Haftası etkinliklerinin yasaklanmasının nefret söylemleri ve tehditleri teşvik ettiğini belirten İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı, yetkililere LGBTİ+’ların toplanma özgürlüğünü engellemekten vazgeçme çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı'ndan Ankara'da açıklama: Ayrımcılığa karşı LGBTİ+'ların yanındayız Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı, Onur Haftası etkinliklerinin yasaklanmasını İnsan Hakları Derneği Ankara Şube binasında yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti, tüm ayrımcı politikalara karşı LGBTİ+’ların ve LGBTİ+ örgütlerinin yanında olduklarını duyurdu.

Dayanışma Ağı adına açıklamayı okuyan Nedime Erdoğan, “LGBTİ+ mücadelesi bu yıl da Onur Haftası etkinliklerine yönelik yasaklama ve engelleme politikasıyla karşı karşıya” dedi.

20-26 Haziran’da Beyoğlu ve Kadıköy’de gerçekleştirilmesi planlanan 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin kaymakamlıklar tarafından yasaklandığını hatırlatan Erdoğan, “Böylece 12 yıl boyunca barışçıl ve kitlesel bir şekilde düzenlenen İstanbul Onur Yürüyüşü’ne yönelik 2015 yılında getirilen yasaklama ve yürüyüşe katılanlara yönelik polis şiddeti ile başlayan, 2017 yılında ise Ankara’daki etkinlik yasaklarıyla devam eden ve peyderpey ülkenin tüm şehirlerine yayılan yasaklara bir yenisi daha eklenmiş oldu” diye konuştu.

Erdoğan, bu yıl ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Çanakkale, Gaziantep, Datça’daki etkinliklerin yasaklandığını, İstanbul Üniversitesi’ndeki Onur Pikniğinin bir grubun linç tehdidiyle karşılaştığını anımsattı.

“Yasaklar tehditleri teşvik ediyor”

Son olarak kendine Müdafaa-i İslam Hareketi adını veren bir grubun sosyal medyada LGBTİ+’ları hedef gösterdiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yetkililerin verdiği yasaklama kararları bu tür nefret söylemlerini ve tehditleri teşvik ediyor, LGBTİ+’lara yönelik şiddetin cezasız kalacağına dair saldırganları cesaretlendiriyor. LGBTİ+’lara özel ayrımcı uygulamaları da içeren bu yasaklama kararları, barışçıl toplanma özgürlüğünün açık ihlalidir ve başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’ya aykırıdır.”

Devlet yetkililerine, LGBTİ+’ların barışçıl toplanma özgürlüğünü engellemekten vazgeçme çağrısı yapan Nedime Erdoğan, “LGBTİ+’ları yalnızlaştırmaya, kriminalize etmeye ve şiddetin hedefi haline getirmeye yönelik tüm ayrımcı politikalara karşı LGBTİ+’ların ve LGBTİ+ örgütlerin yanındayız” dedi.  

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı adına açıklamayı imzalayan kurumlar:

Civil Rights Defenders, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kaos GL, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği, Research Institute on Turkey, Roza Kadın Derneği, SPoD LGBTİ+, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilciliği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Ünikuir Derneği, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam