06/07/2017 | Yazar: Kaos GL

Uluslararası Af Örgütü: Bu gözaltılar Türkiye’de insan hakları aktivistlerinin karşı karşıya bulunduğu riskli durumu ortaya koyuyor.

İnsan hakları savunucularının kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutulmaları suiistimaldir! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uluslararası Af Örgütü: Bu gözaltılar Türkiye'de insan hakları aktivistlerinin karşı karşıya bulunduğu riskli durumu ortaya koyuyor.

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak üzere Büyükada’da bir araya gelen insan hakları savunucuları dün (5 Temmuz) kaldıkları otelde gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır!

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser’in dün Büyükada’daki bir dijital güvenlik ve bilgi yönetimi eğitimi sırasında yedi insan hakları savunucusu ve iki eğitimci ile birlikte gözaltına alınması üzerine bir açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri SalilShetty şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser'in de aralarında bulunduğu Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucularının; bariz bir şekilde sebepsizce gözaltına alınmış olmaları nedeniyle müthiş bir rahatsızlık ve öfke duyuyoruz.”

“Rutin bir eğitime katılan İdil Eser ile diğer insan hakları savunucularının kimse ile görüştürülmeden gözaltında tutulmaları, abes bir suiistimaldir ve ülkede insan hakları aktivistlerinin karşı karşıya bulunduğu riskli durumu göstermektedir. İdil Eser ve beraberinde gözaltına alınanlar derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır.”

“Şu anda Hamburg'da bulunan dünya liderleri; Türkiye’de insan haklarının hızlı kötüye gidişi hakkında şimdiye kadar son derece hoşgörülü davranmıştır. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan da aralarındayken, bu durumu kararlılıkla gündeme getirmelerinin ve hâlihazırda parmaklıklar arkasında olan tüm insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çağrıda bulunmalarının tam zamanı.”

İlgili haber:

İnsan hakları savunucularına gözaltı


Etiketler: insan hakları
Nefret