30/03/2016 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ’lere ayrımcılık yapan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı’na karşı kurumsal ve bireysel imza kampanyası başladı.

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na karşı imza kampanyası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ’lere ayrımcılık yapan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı’na karşı kurumsal ve bireysel imza kampanyası başladı.

Sivil toplum örgütleri LGBTİ’lere ayrımcılık yapan, insan hakları oluşumlarını süreçten dışlayan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı’na karşı kurumsal ve bireysel imza kampanyası başlattı.

TBMM’ye seslenen örgütler, “Bizler, Türkiye’de insan hakları, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için çalışan sivil toplum örgütleri olarak, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu Tasarısı ile sunulan yapının ve öngörülen çerçevenin, gerekçesinde belirtilen amaç ve işlevi gerçekleştirme imkanı olmadığına dikkat çekiyoruz” dedi.

Açıklamada “Bu acele neden, hangi örgütlerin katkısı alındı” diye soruldu, “Tasarıdaki ayrımcılık tanımı ve temelleri, ayrımcılığa karşı getirdiği önlem ve tedbirler önemli ölçüde eksiktir.  İnsan hakları ihlalleri ile ilgili bireysel başvuru yapılamayacak olan, sayılan sınırlı ayrımcılık temelleri dışındaki hak taleplerini ele alamayacak olan, kamu kurumlarını kendiliğinden inceleyemeyen, kendi çalışma biçimini bile belirleyemeyen bir kurumun, kendisinden beklenen işlevi yerine getirmesi beklenemez” ifadeleri yer aldı.

Bu kurum Türkiye’de kimin, hangi derdine deva olacak?

Tasarıda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığın yer almaması ise şu ifadelerle eleştirildi:

“Türkiye’nin uluslararası taahhütlerinde yer alan birçok ayrımcılık temeli dışarıda bırakılıyor: Tasarı, toplumsal cinsiyet eşitliğine hiçbir şekilde yer vermiyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılık, sosyal statü temelinde ayrımcılık, çoklu ayrımcılık, mültecilik ve sığınma statüsüne ilişkin ayrımcılık ve diğer birçok ayrımcılık temeli tasarıda yok! Bu tasarı, her geçen gün artan ayrımcılık ve nefret söylemine maruz kalan kişi ve grupları korumak, insan hakları ve eşitliği sağlamak için yeterli değildir.”

Açıklamayı STÖ’nüz adına buradan imzalayabilirsiniz.

Açıklamaya kişisel imzayı buradan verebilirsiniz.

Açıklamanın tam metnine ise buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler:

Davutoğlu, tartışma yaratan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nu savundu

Ayrımcılığa karşı bize yasa lazım!

5 maddede ‘Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’ tasarısı

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Yasa Tasarısı’nda LGBTİ’lere ayrımcılık yapma!

AKP’den İnsan Hakları Komisyonu’nda LGBTİ’lere ayrımcılık!

Ayrımcılığa karşı yasa tasarısında LGBTİ’lere ayrımcılık!


Etiketler: insan hakları
Telegram