05/04/2021 | Yazar: Kaos GL

İntersekslerin medyadaki eşit temsiline katkı sağlamak için Belgin Günay’ın hazırladığı İnterseks dosyamız başlıyor. Bundan böyle her Salı KaosGL.org’ta İnterseks günü!

İnterseks dosyamız başlıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, LGBTİ+’ların gazetelerde nasıl yer aldığına ilişkin 2020 Medya İzleme Raporu’nu yayınladı. 11 bölümden oluşan raporda bütün bir yıla dair anahtar bulgular ve nefret söylemi oranlarının yanı sıra; gazete bazlı incelemeler, yıllara göre karşılaştırmalı tablo, ayrımcılık ve nefret söylemi örnekleri, olumlu haber kupürleri, temel kavramlar, sıkça sorulan sorular ve ifade özgürlüğü üzerine bilgi notu da yer alıyor.

Rapor sadece nefret söylemi ve ayrımcı dili izlemiyor, bir yandan da haber, söyleşi ya da köşe yazılarının gazetenin hangi sayfasında yayınlandığı, kimlerin görüşlerine başvurulduğunu da araştırarak yazılı basında LGBTİ+ temsilini gözler önüne seriyor.

Her ne kadar “LGBTİ+” ifadesinin kendisi tek bir kimliği işaret ediyor gibi algılansa da; yazılı basında lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks çeşitliliğinin ne ölçüde temsil edildiğine ayrıca odaklanıldı.

Bir yıl boyunca üretilen 3459 içeriğin büyük bir çoğunluğunda genel olarak LGBTİ ya da LGBTİ+ ifadesi kullanıldı. Haberlerde kendisine en çok yer bulabilen grup 267 içerikle geyler oldu.

LGBTİ+ toplumunun içinde en görünmez gruplar ise biseksüeller ve intersekslerdi. Medyada intersekslere ilişkin sadece 11 metin yer aldı. Biseksüeller ise sadece 50 metinde yer aldı.

Gazetelerin sadece genel olarak isimleri sıralamakla yetinmesi, LGBTİ+ şemsiyesi içerisinde yer alan hiçbir cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ya da cinsiyet ifadesine dair yeterli sayıda kapsamlı içerikler üretmemesi 2020 yılında da devam etti.

TIKLAYIN – 2020 Medya İzleme Raporu

Bu resmi değiştirmek, intersekslerin eşitlik ve görünürlük mücadelesine katkı sağlamak için İnterseks dosyası başlatmaya karar verdik.

İnterseks Türkiye’den Belgin Günay’ın hazırladığı dosya kapsamında her Salı günü sizlerle olacağız. Dünyadan ve Türkiye’den interseks aktivistlerle söyleşiler, çeviriler, interseks aktivizminin kazanımları dosya kapsamında KaosGL.org okurlarıyla buluşacak.

İlk içeriğimiz yarın yayında! Takipte kalın!


Etiketler: insan hakları
Telegram