15/04/2021 | Yazar: Kaos GL

“Normativitenin dayanılmaz alçaklığına karşı inandığımız şeyi, politikamızı bu projede görselleştirmeye çalıştık.”

İplere dolanıp tökezleyen normativite: “Dayatılan Beden” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ShibariTürk ekibinin öncülüğünde çağrısı yapılan, gönüllü modeller ve fotoğraf sanatçılarıyla birlikte yürütülen “Dayatılan Beden” isimli projede shibari ile norm dışı bedenlerin varoluş biçimlerinin bütünleşiyor.

Projenin fotoğraf sergisinin hem dijital alanlarda (online sergi) hem de fiziksel ortamda gerçekleşmesi planlanıyor. Tüm fotoğrafların yer aldığı basılı bir kitapçık da projenin takipçileri için yapılan hazırlıklar arasında. Sergi detaylarından ve daha fazlasından haberdar olmak için takipte kalabilirsiniz.

“Dayatılan Beden” proje ekibi aldıkları ilhamı ve motivasyonları şöyle aktarıyor:

“Doğum, yaşam, ölüm… İlk sancılardan itibaren insanların yaşadığı ve son nefesine kadar kimi zaman yüzleştiği kimi zaman kaçmaya çalıştığı, kimi zaman savaştığı kimi zaman anlaşabildiği; normlara, baskılara ve varoluş döngüsünde karşılaşılan tüm durumları iplerle betimliyoruz...

Her varoluş biçimi, her beden biriciktir… Kuir varoluşlar, dragler, translar, kadınlar, şişmanlar ve daha nicesi… Var olma biçimlerimize normlar dayatılıyor; uymamız gereken roller birer kanun gibi yaşam boyunca karşımıza çıkıp bizleri tahakküm altında bırakabiliyor.

Normativitenin dayanılmaz alçaklığına karşı inandığımız şeyi, politikamızı bu projede görselleştirmeye çalıştık.

“Dayatılan Beden” varoluş biçimlerimizi fiziksel, ruhsal ve sensüel olarak görselleştirme aracı olarak kullanıldı; bedenlere dışarıdan ve içeriden müdahaleleri anlatan imgeler oluşturulmaya çalışıldı.

Beden olumlama ve shibariyi birleştirdiğimiz projemizde eşitlenmeye giden yolu iplerle ördük. Hepimizin çeşitliliğinin biricik olduğunu yeniden hatırlayıp, iletişim aracımız olarak iplerden motivasyon aldık. Olumlandık, eşitlendik, bağlaştık…”


Etiketler: kültür sanat
nefret