11/05/2023 | Yazar: Gözde Demirbilek

Seçimleri TİP LGBTİ+ Komisyonu’ndan Necdet’e sorduk: “LGBTİ+ hakları insan haklarıdır” diyen, anayasal ve sosyal hak arayışlarımızda destekleyici bir sistem kuran bir hükümet ve parlamentonun beklentisindeyiz.

“İş ve eğitimde fobik ayrımcılıkların yaptırımı olmalı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye İşçi Partisi LGBTİ+ Komisyonu’ndan Necdet Ezer’e 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerini sorduk.

Necdet, “LGBTİ+ hakları insan haklarıdır” diyen bir hükümet ve parlamento beklentisinde olduklarını vurguladı.

Lubunyaların LGBTİ+ kapsayıcılığında olan bir politik güvene ihtiyacı olduğunu ifade eden Necdet, 28. Dönem seçimlerinin, AKP rejiminin son bulması için en umut verici seçim süreci olduğunu söyledi.

Sence lubunyalar 14 Mayıs seçimlerinden ne bekliyor?

Nefretini, düşmanlığını sözlü ve fiili olarak LGBTİ+ bireylerden eksik etmeyen bu fobik ve düşman hükümetin yerine, “LGBTİ+ hakları insan haklarıdır” diyen, anayasal ve sosyal hak arayışlarımızda destekleyici bir sistem kuran bir hükümetin ve parlamento gerçekliğinin beklentisindeyiz.

Seçim sürecinde lubunyaların özelleşen ihtiyaçları var mı?

Lubunyanın mevcut süreçte temel değerleri yerine, LGBTİ+ kapsayıcılığında olan bir politik güvene ihtiyacı var. Temel değerler baz alınmak bir yana dursun, lubunyalar kendi kapsayıcılığı içerisinde bir yaklaşım istiyor aslında. Gördükleri öteki ve öbürü muamelesinin hukuksal anlamda bir yaptırımı sağlanması talebinde özellikle iş alanında, eğitim alanında yapılan fobik ayrımcılıkların bir yaptırımı olmalı.

Bu seçimlerin lubunyalar için önemi nedir?

28. Dönem seçimleri, AKP rejiminin son bulması için en umut verici seçim süreci. Ve nitekim Esmeray’ın İstanbul 2. Bölgede ön sıralardan adaylığı görünürlük ve hak arayışı bakımından büyük bir devrimsel hareket oluşturdu.


Etiketler: insan hakları, yaşam, nefret suçları, çalışma hayatı, eğitim, siyaset
İstihdam