10/05/2018 | Yazar: Kaos GL

Trans kadın mahpusun yüksek mahkemeye yaptığı itiraz sonuçlandı: İsrail’de trans mahpuslar artık tecritte tutulmayacak.

İsrail’de trans mahpuslar artık tecritte tutulmayacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans kadın mahpusun yüksek mahkemeye yaptığı itiraz sonuçlandı: İsrail’de trans mahpuslar artık tecritte tutulmayacak.

İsrail’de Doreen Bilia isimli trans kadın mahpusun, erkek hapishanesinde tecritte tutulduğu için yüksek mahkemeye yaptığı itiraz yeni yasa getirdi. Bu itiraza kadar, İsrail’de trans mahpuslar idari tecritte tutuluyordu. Bilia’nın itirazıyla gelen yeni yasaya göre trans mahpuslar sadece disiplin suçu işlediklerinde tecrit altında tutulacak.

Polislerin tutuklanma sürecinde “penisi mi vajinası mı” olduğunu sorguladığını ve taciz ettiğini belirten Bilia, “kadın ya da erkek olmadığı” için tecritte tutulmasına itiraz ettiğini belirtiyor. Bilia’nın itirazı İsrail’de bir LGBT örgütü olan AGUDA tarafından desteklendi. AGUDA’nın başkanı Chen Arieli, bu gelişmeyi “Doreen Bilia bize hakların savaşarak kazanılacağını gösterdi” diyerek değerlendirdi.

Eski yasaya göre translar, “cinsiyeti belirsiz” olarak kayda geçiyor ve nüfus cüzdanlarında belirtilen cinsiyete göre hapishaneye yerleştiriliyordu. Yeni yasayla birlikte cinsiyet geçiş sürecinin aşamaları gözetilerek her dava özel olarak değerlendirilecek. 

Yeni yasayla ayrıca, trans mahpuslar diğer mahpuslarla eşit haklarda olacak. Ortak alan kullanabilme, kurslardan yararlanabilme gibi haklarını kullanabilecek.


Etiketler: insan hakları
Nefret