14/04/2021 | Yazar: Kaos GL

İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın 2021-2022 dönemi katılımcıları belli oldu. Katılımcılar arasında Kaos GL’den Aylime Aslı Demir de yer alıyor.

İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı katılımcıları belli oldu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul Bienali, sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacılara yönelik bir dizi danışmanlık, atölye çalışması ve seminerden oluşan İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nı (ÇAP) 2018'den bu yana düzenliyor. Programın üçüncü dönemi, açık çağrıyla belirlenen 15 sanatçının katılımıyla, nisan ayında başlıyor.

Programa yapılan çok sayıda başvuru arasından seçilen katılımcılar, danışma grubu üyeleri Volkan Aslan, Ayşe Draz, Kevser Güler, Ayşin Zoe Güneş, Ferhat Özgür, Bige Örer ve Zeyno Pekünlü tarafından belirlendi. 3 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleşen başvuru döneminin ardından kısa listeye giren katılımcı adaylarıyla 17 Mart’ta birebir görüşmeler yapıldı.

Değerlendirme süreci sonucunda ÇAP'ın Nisan 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek üçüncü döneminin katılımcıları Arek Qadrra, Ari P. Büyüktaş, Aslı Uludağ, Aylime Aslı Demir, Beyza Dilem Topdal, Ceren Karaburçak, Damla Yalçın, Derya Yıldız, Didem Erbaş, İlyas Odman, İrem Tok, Kadir Kayserilioğlu, Nursev Irmak Demirbaş & Zuhal Güreli, Özgül Kahraman, Seher Uysal ve Suzi Asa oldu.

ÇAP, İstanbul Bienali’nin 1987’den bu yana düzenlediği sergiler, sergi dışı etkinlikler ve programlarla Türkiye’den ve uluslararası arenadan sanatçılar ve sanat profesyonelleri için bir buluşma ve karşılaşma sahası yaratma tecrübesinden yola çıkarak genç sanatçı ve araştırmacılar için 2018’de başlattığı bir program.

Sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacılara yönelik bir dizi danışmanlık, atölye çalışması ve seminerden oluşuyor. Program, farklı disiplinlerden katılımcıların sanat alanında, eleştirel bir atmosferde, derinlikli araştırma ve üretim yapmalarına yardımcı olarak teknik ve fikirsel destek sağlıyor.

ÇAP, katılımcıların çalışmalarını desteklemek üzere üretim için ihtiyaç duydukları zamana, mekâna, kaynaklara, imkânlara ve kişilere erişimlerini kolaylaştırıcı bir rol üstlenirken, aynı zamanda ortaya çıkabilecek beklenmedik buluşmalara, disiplinlerarası üretimlere, ortak çalışmalara ve yeni işbirliklerine zemin hazırlıyor. Bu süreç içinde katılımcıların temel metodolojilere aşina olmaları ve kendi çalışma alanlarından farklı üretim ve düşünce biçimleriyle etkileşime geçmeleri bekleniyor.


Etiketler: kültür sanat
nefret