20/06/2022 | Yazar: Kaos GL

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Beyoğlu Kaymakamlığı yasak kararı etkinlik mekanlarına bildirildi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu sene otuzuncu kez yapılması planlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı.

Etkinlikler öncesi, İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler, Onur Haftası etkinliklerinin yapılacağı mekanlara gitti. Polisler, her ne kadar “mekan ziyaretlerini” rutin diye adlandırsa da, yapılacak etkinliklere ilişkin bilgi almaya çalıştı.

Ardından polisler bu sefer mekanlara ellerinde Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararıyla gitti. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı internet sitesinde yayınlanmazken; etkinliklerin bir diğer adresi Kadıköy’de kaymakamlık yasak kararını internet sitesinde yayınladı. Kaymakamlık kararında, şu ifadeler yer aldı:

“İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 ( Salı) ve 23.06.2022  (Perşembe) günü “30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası” konulu toplanma, basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. etkinlikleri yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

“İlçemiz sınırları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 günü saat: 00.01’ den – 27.06.2022 günü saat:23.59’a kadar 7(Yedi) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.”

Linç çağrısına yasak yok!

Öte yandan kendisini Müdafaa-i İslam Hareketi olarak tanımlayan ve daha önce Çanakkale, Antep ve İstanbul Üniversitesi'ndeki LGBTİ+'ları hedef gösteren, linç girişiminde bulunan grubun İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne karşı linç çağrısına herhangi bir yasak gelmedi.

LGBTİ+ düşmanı grup, yürüyüşün yapılacağı gün olan 26 Haziran Pazar günü saat 14.53'te Taksim'e çağrı yaptı. Grup, "Sapkınlığa geçit yok" derken; grubun çağrısına çok sayıda ölüm tehdidi de eşlik etti.

“Vazgeçmiyoruz, Korkmuyoruz”

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, yasak kararının ardından sosyal medyadan açıklama yaptı. Komite, kararın usulsüz olduğunu belirterek şöyle dedi:

Bugün İstanbul 30. LGBTİ+ Onur Haftasının başlamasıyla beraber güvenlik şubeye bağlı polisler etkinliklerin gerçekleşeceği mekanlara "genel kontrol" adı altında denetim yapmaya çalışmıştır.

Kolluk kuvvetleri denetim evrakı olmadan etkinliğin gerçekleşeceği mekanlara vergi levhası, tabela gibi belgeler sorarak mekanlar üstünde baskı oluşturmaya çalışmıştır. Bütün baskılara rağmen bugün etkinlik mekanlarımızda buluştuk.

Ancak devlet ve kolluk kuvvetleri denetim bahanesiyle hafta etkinliklerini engellenemeyeceğini anlayınca, beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlığı 1 hafta boyunca etkinliklerimize yasak getirmiştir. Onur haftasını engellemeye, mekanlarımızı boşaltmaya çalışmıştır.

Bu karar usulsüzdür ve tüm yasal haklarımızı kullanıp gereken itirazları yapacağımızı bildirmek istiyoruz. Bizimle dayanışan tüm avukat ağımıza ve mekanlara teşekkür ediyoruz. Vazgeçmiyoruz, Korkmuyoruz! Etkinliklerimize güvenli mekanlarda ve online olarak devam edeceğiz.

ONUR HAFTASI YASAKLANAMAZ!

RAK RAK RAK GELİYORUZ!


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret