10/05/2022 | Yazar: Yunus Emre Demir

Yürüyüş günü gözaltına alınan 2 çocuğa açılan davanın ilk duruşması bugün (10 Mayıs) İstanbul 4. Çocuk Mahkemesi’nde görüldü.

İstanbul Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınan 2 çocuk beraat etti! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Geçtiğimiz yıl 19. kez düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanlara açılan davalar devam ediyor. Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 40 kişiye ve Maçka’da yasaklanan piknikte gözaltına alınan 1 kişiye açılan 6 ayrı davadan beraat haberleri de gelmeye devam ediyor.

LGBTİQ+ Meclisleri’nden 8 kişiye ve Cihangir’de gözaltına alınan 3 kişiye açılan davalar geçtiğimiz aylarda beraatle sonuçlanmıştı. Yürüyüş günü gözaltına alınan 2 çocuğa açılan davanın ilk duruşması da bugün (10 Mayıs) İstanbul 4. Çocuk Mahkemesi’nde görüldü.

Yürüyüş günü gözaltına alınan 2 çocuk ilk duruşmada beraat etti.

“Ortada kanuna aykırı bir yürüyüş yok”

10 Mayıs günü görülen davada yargılanan çocuklar, kanuna aykırı yürüyüşe katılarak ihtara rağmen dağılmamakla suçlandı. Çocukların avukatlarından Av. Abdullah İkbal Arslanbaş duruşmada, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına vurgu yaparak ortada kanuna aykırı yürüyüş olmadığına vurgu yaptı:

“Böyle bir dosyada savunma yapmak zul geliyor. Bu çocukları böyle bir olay için hapisle yargılamak da ayıp. Onlara isnat edilen suç kanuna aykırı yürüyüşe katılarak ihtara rağmen dağılmamak ama ortada kanuna aykırı bir yürüyüş yok. Anayasa’nın 34. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi açıkça belirtiyor: Önceden izin almaksızın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek temel bir hak ve bunun korunarak güvence altına alınması çoğulculuğun, açık fikirliliğin, hoşgörünün ve demokratik bir toplumun gerekliliği.”

Yürüyüşe getirilen yasak kararının hukuksuz olduğunu belirten Av. Arslanbaş, yargılanan çocukların beraatlerini istediklerini söyledi:

“Yasak geçerli olmuş olsaydı bile ortada orantısız bir polis müdahalesi var. Daha başlamadan müdahale edilen, insanların hemen darp edilerek gözaltına alındığı, avukatların tartaklandığı, milletvekiline fiziksel müdahale edildiği, kanunsuz şekilde biber gazı kullanılan ve ters kelepçe yapılan, olması gerekenin aksine çocuklar için koridor oluşturulmayan hukuksuz bir müdahale vardı o gün.

“Bu davada müvekkilerin temel bir insan hakkı var, bunun karşısındaysa hukuki bir yasak yok, usulüne uygun bir ihtar yok, polise mukavemet yok, zaten ortada suç yok, dolayısıyla beraat talep ediyoruz.”

Böylece İstanbul Onur Haftası boyunca gözaltına alınan 47 kişiden 40’ına açılan 6 davadan 3’ü beraatle sonuçlanmış oldu. Mis Sokak’ta gözaltına alınan 19 kişinin duruşması 13 Mayıs’ta, Cihangir’de gözaltına alınan 7 kişinin duruşması 21 Eylül’de, Maçka’da gözaltına alınan 1 kişinin duruşması da 30 Haziran’da görülecek.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam